Berkő Péter (szerk.)

Betegségek megelőzése és korai felismerése


A laparoszkópos műtétek tárgyi feltételei

  1. Képalkotó egység. A laparoszkóp optikai rendszere, az optika, a kamera és a monitor minősége a képalkotásban meghatározó. A rendszer nagyít, így lehetővé teszi olyan képletek felismerését is, amelyeket nyitott műtéteknél nem láthatunk.
  2. Gázinszufflátor. A széndioxid hasüregbe való beáramlását biztosítja és automatikusan fenntartja a hasüregben létrehozott gáznyomást.
  3. Szívó-öblítő berendezés. A műtéti területről a vér elszívását és a terület mosását biztosítja.
  4. Speciális eszközök. Trokárok: A hasüregbe helyezve különböző helyekre pozícionálva lehetővé teszik az optika és a műtét elvégzéséhez szükséges eszközök bejuttatását a műtéti területre. Fogó műszerek: Különböző szervek (epehólyag, gyomor, bél) megfogására és a szervek megfelelő pozícionálására használjuk. Vágó/koaguláló eszközök: Ollók, disszektorok, amelyek csatlakoztatva vannak nagyfrekvenciás monopoláris, vagy bipoláris készülékekhez. A szövetek szétválasztására és kisebb vérzések koagulációval való csillapítására használjuk. Az eszközök használata óvatosságra int, mert előfordulhatnak a műtéti területen kívüli szervek termikus sérülései. Ezt kiküszöbölheti az úgynevezett ultrahangos vágó-koaguláló készülék, amely piezoelektromos kristály segítségével, nagyfrekvenciás rezgéssel hozza létre a koagulációt és a vérzéscsillapítást. A készülék alkalmas nagyobb erek lekötés nélküli összeforrasztására is. Klippek, klipprakók: Műtét során átvágandó nagyobb erek lezárásra használjuk. Laparoszkópos tűfogó: A haladó laparoszkópos sebészetben szükséges az úgynevezett intrakorporális (testüregen belüli) varrás. Ehhez szükséges a trokárokon keresztül bevezethető tűfogó.
  5. Laparoszkópos ultrahangkészülék. (A készülék hasonló a külső vizsgálathoz használt ultrahangkészülékhez, de ez rendelkezik egy speciális, a trokáron keresztül a hasüregbe vezethető transzducerrel. A laparoszkópos műtéteknél a hasüregi áttapintás nem lehetséges, ezért rendkívül fontos a műtét előtt elvégzett gondos kivizsgálás és az úgynevezett intraoperatív (műtét közbeni) diagnosztika. A laparoszkópos transzducert a hasüregbe vezetve a különböző szervekre (máj, gyomor, epeutak, epehólyag, hasnyálmirigy, lép, vékony- és vastagbél, vese, hashártya mögötti terület stb.) helyezve közvetlenül vizsgálhatjuk az esetleges kóros elváltozásokat.
  6. Vágó-varró gépek. Ezek lehetnek egyenes és körkörös gépek. A belek átvágására és a belek egyesítésére, a belek közötti összeköttetések elkészítésére kifejlesztett speciális eszközök. A varratot fémkapcsok behelyezésével biztosítják. Használatuk a laparoszkópos sebészetben fokozott jelentőséggel bír.

Betegségek megelőzése és korai felismerése

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 430 2

A könyv nagy szakmai jelentőséggel bíró kiadvány, mert egyaránt szól az átlagembernek és az egészségügy szakértőinek. Sokat tanulhat belőle a hétköznapi érdeklődő, de a többdiplomás szakorvos is, mivel könnyen olvasható, nyelvezete egyszerű, közérthető, ugyanakkor a szakmaiság magas színvonalát képviseli. A könyv a leggyakoribb betegségek szinte teljes palettáját fogja át. Szerzői között megtaláljuk az egyes orvosi szakterületek legkiemelkedőbb művelőit, akik gyakorló orvosként és elismert tudományos eredményeik alapján is megbecsült képviselői a gyógyító munkának. A betegségek megelőzése és korai felismerése döntő fontosságú az egészség megőrzésében és a gyógyításban. Igaz ugyan, hogy az orvostudomány napról napra új eredményekkel áll elő a betegségek okainak és eredményesebb gyógyításának kutatása területén, a legtöbbet mégis azzal tehetjük, ha odafigyelünk magunkra és egymásra, az árulkodó jelekre. A prevenció az orvosi ismeretek bővülésének és az elmúlt évek technikai fejlesztéseinek köszönhetően még sosem volt annyira aktuális, mint napjainkban. Fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. A megelőzés esélyt ad. Esélyt az egészséges, hosszú életre, a gyors regenerálódásra. Emellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a betegségek korai felismerésével a súlyosabb, akár életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát lehet csökkenteni. Ezért mondjuk azt, hogy a betegségek korai felismerése az egészségmegőrzés másik legfontosabb kulcsa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berko-betegsegek-megelozese-es-korai-felismerese//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave