Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Előszó

Mikor 1948 őszén az akkor Pázmány Péter, ma Eötvös Loránd nevét viselő egyetemen tanulmányaimat megkezdtem, a görög szakon Moravcsik Gyula „A filológia fogalma” címmel tartott előadásokat. Én ezeken az órákon sokat tanultam, s az ott tanultaknak későbbi munkám során számos ízben hasznát vettem. Ezért most, mikor pályám végén egy rokon témájú munka végére teszek pontot, azt Moravcsik Gyula emlékének ajánlom, aki tanítványai sorsát mindig szívén viselte, függetlenül attól, hogy azok a neki oly fontos bizantinológiával foglalkoztak, vagy sem. „Az igazak emlékezete áldott.”

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave