Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Feliratok

Az ókor iránti lelkesedés nem merült ki a nyelv és az írók tanulmányozásában. Gyűjtögettek mindent, ami az ókorral volt kapcsolatos: szobrokat, érméket és más tárgyakat, tanulmányozták a régi Róma romjait, és gyűjtötték a feliratokat – a dolog természetéből következőleg jobbára a rómaiakat, hiszen ezek voltak könnyebben hozzáférhetők, de kisebb mértékben a görögöket is. Ahogyan voltak szenvedélyes kéziratgyűjtők, úgy voltak, akik messze földeket bejártak feliratokat keresve. Köztük a legnevezetesebb az anconai Ciriaco de’ Pizzicolli volt (1391–1450), aki azt is felismerte, hogy történeti szempontból milyen fontosak a feliratok. Inscriptiones maiorem longe quam ipsi libri fidem et notitiam praebere videntur (A feliratok sokkal megbízhatóbb ismeretet látszanak kínálni, mint a könyvek) – írta. Voltak, akik a gyűjtést csak egy-egy területre korlátozták. Így sok gyűjtemény jött létre. Mindezeket később Jan Gruter egyesítette egy nagy gyűjteményben (1603), az ókori feliratok első nagy corpusában, melyet azután több másik is követett. A feliratgyűjtők általában igen lelkiismeretes munkát végeztek: nemcsak leírták a feliratokat, hanem le is rajzolták a köveket. Igaz, sokszor hamisítottak is feliratokat.

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave