Ritoók Zsigmond

Pillantás az ókortudományba


Vallástörténet

A 19. század elejéig általánosan elterjedt eszme volt, hogy a görög mitológia ősi, titokzatos keleti bölcsességek jelképekben, szimbólumokban való megjelenése – ezeket a jelképeket csak meg kell fejteni. Erre tett kísérletet Friedrich Creuzer (1810–1811). A történeti szemlélet azonban hamarosan érvényesült a mitológia vizsgálatában is. Karl Otfried Müller 1825-ben megjelent munkájában vázolta azt az elgondolást, hogy a mitológia lehet a görög őstörténet forrása: a mítoszokban történeti események, folyamatok tükröződnek. Ez a gondolat mint az őstörténet rekonstruálásának egyik eleme még sokáig hatott. Friedrich Gottlieb Welcker élete végén egy nagy munkában (1857–1865) foglalta össze az istenekről szóló görög „tant” (Götterlehre), valószínűleg elsőként fejtve ki az ősmonoteizmus gondolatát, amennyiben Zeusban látta a görög vallás központi alakját. (Az ősmonoteizmus gondolata azután a 20. században – már nem a görögökre korlátozva, hanem hatalmas egyetemes néprajzi anyagot mozgósítva – az etnológia bécsi iskolájának tanításában jelent meg újra.)

Pillantás az ókortudományba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 572 9

A mű áttekinti, hogyan alakult az ókorral való tudományos igényű foglalkozás, az ókortudomány, a kezdetektől napjainkig az egyes korok vezéreszméivel kölcsönhatásban, hogyan fejlődtek ki és alakultak azután éppen e kölcsönhatás eredményeképpen az ókortudomány egyes résztudományai és azok módszerei, másfelől hogyan hatott maga is az egyes korok gondolkodására, s hogyan lett így az ókorral való tudományos foglalkozás az európai és a magyar művelődés szerves részévé. Tárgyalja a kérdést, hogy mi lehet az ókortudomány feladata ma, lehet-e még valami újat mondani annyi évszázad után is az ókorról.

Mindenkinek ajánljuk, akit érdekel az ókor története, aki kíváncsi arra, hogyan dolgoznak az ókor kutatói. Aki áttekintést szeretne kapni arról, milyen szakterületeket foglal magában az ókortudomány, aki tudni szeretné, „mire jó” a klasszika-filológia. Mit tehet hozzá az emberiség céljaihoz, gondolkodásmódjához, hogyan gazdagíthatja közös tudásunkat.

Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A római és ógörög irodalom nemzetközileg elismert, kiemelkedő tudósa.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ritook-betekintes-okortudomany//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave