Ambrus István, Farkas Ádám

A compliance alapkérdései

Az etikus vállalati működés elmélete és gyakorlata


Fejezet: Bűnügyi Compliance: a vállalati visszaélések

A külföldi (angolszász és német) compliance-szakirodalom mindig önálló fejezetet (de akár önálló műveket is) szentel az ún. bűnügyi (criminal) compliance1 kategóriájának, értve ezalatt azon megfelelőségi szempontokat, amelyek szem előtt tartásával a vállalati szférában elkerülhetők a büntetőjogi előírások, valamint az ezzel rokon jogterületek szabályainak megsértése, és ennek folyományaként a büntetőeljárás és szankcionálás. Erre figyelemmel e könyv szerzői is az említett megoldást kívánják követni. E fejezet bevezetéseként mindenekelőtt a vállalati visszaélés kategóriájának definiálására kerül sor, majd a vállalati visszaélések csoportosítási lehetőségeinek felvázolása látszik szükségesnek. Ezt követően pedig az egyes visszaélési formák specifikumainak, illetve gyakorlati megjelenésüknek a bemutatására kerül sor. Az áttekintésben elsősorban természetszerűleg a büntetőjogi szempontból is jelentőséggel bíró jogsértéseket elemeztük részletesen, de ezen túl további, hasonló jellegű jogterületek tilalmait is érintettük. Végül foglalkoztunk a kétszeres értékelés tilalma elvének érvényesülésével, valamint kiemeltük azokat a szankciókat, amelyek a vállalati visszaélésekkel kapcsolatos joggyakorlatban kiemelt jelentőséghez juthatnak.

A compliance alapkérdései

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 934 4

Az etikus vállalati működés és az ehhez szorosan kapcsolódó compliance fogalma elsőre nehezen magyarázható és érthető a magyar (jogi) gondolkodás logikája mentén. Tükörfordításban a szó „megfelelést” jelent, pontosabban pedig a különböző jogszabályoknak (jogi normáknak), valamint belső, a vállalat által saját maga által – tulajdonosai, munkavállalói, szerződéses partnerei számára – felállított, részben szintén jogszabályokon, részben pedig erkölcsi-etikai alapokon nyugvó (pl. adott esetben etikai kódexekbe foglalt) normáknak való megfelelést jelenti. Újabban pedig már a – szabályoknak akár betű szerint –megfelelő („compliant”) működés önmagában nem is elegendő az etikusnak nevezhető működéshez, annál több kell, mégpedig az, hogy egy adott vállalat szervezetét, annak minden szintjét szellemiségében is áthassa az ún. compliance-kultúra.

Könyvünkben a hazai szakirodalomban úttörő feladatra vállalkozva bemutatjuk az etikus vállalati működés körében felmerülő jelentősebb kérdéseket, továbbá részletesen elemzünk olyan lényeges esetköröket, mint amilyen az internal investigation (belső vállalati visszaélés-vizsgálat), illetve a whistleblowing (közérdekű bejelentés). Az említett intézmények elméleti és gyakorlati kérdéseinek bemutatásán felül megvizsgálunk olyan aktuális problémákat, mint a bűnügyi compliance, az adatvédelem bizonyos vonatkozásai, a compliance szabványosítása, illetve megjelenése egyes speciális vállalati szférákban. Erre figyelemmel könyvünk ajánlható minden olyan elméleti és gyakorlati szakembernek, aki többet szeretne tudni a vállalati működés ezen dinamikusan fejlődő témaköréről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ambrus-farkas-a-compliance-alapkerdesei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave