Lovas Zsuzsa, Herczog Mária

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés


3. Az eset tanulsága

  • Irénke néni a mediációs ülésen értette meg és fogadta el, hogy László követelései jogosak. Addig azt hitte, hogy megnyerheti a pert, mert az ő igazságosságfelfogásában a veranda alatti kertrész teljes egészében az övé.
  • A hat éve húzódó ügyben a mediációs ülés kellett ahhoz, hogy fény derüljön arra, hogy László pénzbeli megváltást akar. Bár sokszor találkoztak, és folyamatosan tartották a kapcsolatot, ezt a lehetőséget egyszer sem merte egyenesen Irénke néninek megmondani.
  • Valószínű, hogy az ügy kezdetén László megbántottsága miatt fordult a hatósághoz. A későbbiekben, úgy tűnik, tanácsadói félretájékoztathatták a kérhető összeg nagyságáról, és teljesen figyelmen kívül hagyta azt a lehetőséget, hogy Irénke néni mégis a lebontatás mellett dönt, amely esetben ő egyetlen fillért sem kap. Nem abból indult ki, ha pénzt akar, akkor alkudnia kell. László nem számolt az ügy destruktív kimenetelével, melyben pénzt sem kap, és a kapcsolatuk is rámegy a verandaügyre.
  • Az eset tipikus példája a vesztes-vesztes konfliktus kimenetelnek, amikor a sértettség vagy nyereségvágy nagyobb az észszerű kompromisszumnál, vagy a közösen kialakított új megoldásnál, például László is használja az udvar számára kedvező részét.
  • A mediációban el lehetett érni, hogy a felek a jövőt illetően megállapodjanak, még ha ez a megállapodás nem a legkedvezőbb egyik fél számára sem, de a bírósági, önkormányzati feljelentgetésekkel, a beadványok írásával sikerült leállniuk.

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 933 7

A könyv szerzői a mediáció különféle területein a képzések és szupervíziók során és meditátorként is – többféle technika alkalmazásával – jelentős tapasztalatokra tettek szert az elmúlt több mint két évtizedben. Ez csak megerősítette azt a meggyőződésüket, hogy a mediáció (közvetítés) bármely szakmailag megalapozott és bizonyított formáját lehet és kell is alkalmazni az adott helyzetnek, konfliktusnak megfelelően, a résztvevők szükségletei és lehetőségei szerint.

A mediáció típusú, erőszakmentességen alapuló megoldások támogatása a gyakorlati előnyök mellett fontos elvi jelentőséggel is bír. Hosszú távú hatást gyakorol a résztvevőkön kívül a széles közösségi, társadalmi viselkedési normákra, családi, kapcsolati és intézményes viselkedésre is.

Az elmúlt években sokféle mediációval foglalkozó tanulmány, könyv jelent meg – többnyire szakembereknek szólóak –, melyek kutatásokat, jogi és elvi, elméleti kérdéseket, egy-egy speciális területet érintenek. Ezen kötet szerzői a szakemberek mellett – a mediáció iránt érdeklődő vagy annak igénybevételét fontolgató – olvasókhoz is szólnak. A mediáció rövid története, nemzetközi gyakorlata, a hazai jogi szabályozás és alkalmazás alakulása, a tapasztalatok, a megfogalmazott dilemmák, a mediációs folyamat leírása, a lehetséges megoldások és a nélkülözhetetlen pszichológiai, lélektani ismeretek bemutatása remélhetően segítik majd az olvasót a tájékozódásban, és hozzájárul ahhoz, hogy felhasználóként vagy mediátorként hasznát vegye az itt olvasottaknak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lovas-herczog-a-mediacio-avagy-a-fajdalommentes-konfliktuskezeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave