Lovas Zsuzsa, Herczog Mária

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés


Előzmények

Szilvia kereste fel a mediátort anyagi gondjaira panaszkodva. Van egy középsúlyos értelmi fogyatékos gyereke, akivel sokáig ápolási díjon volt otthon. A kislány 12 éves. Nagyon szép gyerek, de sok foglalkozást igényel. Az anyagi gondok miatt szeretne munkába állni, és a 12 évi bezártságból is szabadulna már. Sajnos nincs szakmája, így iszonyú nehéz manapság munkát kapni. Tisztában van azzal, hogy ez az ő gondja, neki kell megoldania, nem is ezért fordult mediátorhoz. A probléma közte és az édesanyja között húzódik. Az édesanyja jómódú, édesapjának maszek fröccsöntő üzeme volt, apja évekkel ezelőtt meghalt, és mindent a feleségére hagyott, mondván, hogy az asszony folytassa tovább a vállalkozást. Magdi így is tett, egy ideig maga vezette az üzemet, majd kiadta bérbe, amiből folyamatos bevétele származik. A vita anya és lánya között anyagi természetű kérdéseken robbant ki. Szilvia szeretné, ha anyja megértené nehéz anyagi helyzetét, és támogatná őt. Szilvia úgy fogja fel, hogy nem ajándékot kér az anyjától, hanem az örökségét. Azt is szeretné tisztázni, hogy milyen nagyságrendű pénzről van szó, anyja minden anyagi természetű ügyet eltitkol előtte. Sírva mondja, hogy fodrászhoz sem tud elmenni, egy rendes ruhát sem tud venni magának. Az édesanya szerint Szilvia nem ért a pénzhez, ha megkapná, pár év alatt elherdálná az egészet, még szerencse, hogy ő él, és vigyáz gyermeke pénzére. Vita van az unoka állapota felől is. A nagymama nem is hiszi el, hogy unokája fogyatékos, a lánya rosszul neveli, szerinte az unokája kicsit lassú, de teljesen normális.

A mediáció, avagy a fájdalommentes konfliktuskezelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 933 7

A könyv szerzői a mediáció különféle területein a képzések és szupervíziók során és meditátorként is – többféle technika alkalmazásával – jelentős tapasztalatokra tettek szert az elmúlt több mint két évtizedben. Ez csak megerősítette azt a meggyőződésüket, hogy a mediáció (közvetítés) bármely szakmailag megalapozott és bizonyított formáját lehet és kell is alkalmazni az adott helyzetnek, konfliktusnak megfelelően, a résztvevők szükségletei és lehetőségei szerint.

A mediáció típusú, erőszakmentességen alapuló megoldások támogatása a gyakorlati előnyök mellett fontos elvi jelentőséggel is bír. Hosszú távú hatást gyakorol a résztvevőkön kívül a széles közösségi, társadalmi viselkedési normákra, családi, kapcsolati és intézményes viselkedésre is.

Az elmúlt években sokféle mediációval foglalkozó tanulmány, könyv jelent meg – többnyire szakembereknek szólóak –, melyek kutatásokat, jogi és elvi, elméleti kérdéseket, egy-egy speciális területet érintenek. Ezen kötet szerzői a szakemberek mellett – a mediáció iránt érdeklődő vagy annak igénybevételét fontolgató – olvasókhoz is szólnak. A mediáció rövid története, nemzetközi gyakorlata, a hazai jogi szabályozás és alkalmazás alakulása, a tapasztalatok, a megfogalmazott dilemmák, a mediációs folyamat leírása, a lehetséges megoldások és a nélkülözhetetlen pszichológiai, lélektani ismeretek bemutatása remélhetően segítik majd az olvasót a tájékozódásban, és hozzájárul ahhoz, hogy felhasználóként vagy mediátorként hasznát vegye az itt olvasottaknak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lovas-herczog-a-mediacio-avagy-a-fajdalommentes-konfliktuskezeles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave