Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Bevezetés

A 20. század közepén a címkézéselméletek markáns fordulatot hoztak a kriminológiai gondolkodásban azzal, hogy megkezdték a deviancia hagyományos fogalmának „lebontását”. Az új értelmezéseket elsősorban az 1960-as évek átfogó társadalmi válságtünetei és kapcsolódó társadalmi mozgalmai inspirálták. Ugyanez a korszak hívta életre a kriminológia új, negyedik paradigmáját, az interakcionizmussal sok szempontból rokon kritikai kriminológiát (vö. 1.3.2. fejezet). Míg azonban a címkézéselméletek döntően a „deviáns egyén” konstruálódásának interakciós-kommunikációs folyamataival foglalkoztak, a kritikai elméletek a deviánsnak minősített cselekedetek és a minősítés politikai tartalmára helyezték át a hangsúlyt. Itt természetesen nem pártpolitikára kell gondolni: a kritikai paradigma központi problematikája a fejlett nyugati társadalmak immanens, a társadalom teljes szerkezetét kötő hatalmi berendezkedése, „politikai gazdaságtana”. A hagyományos bűnözésmagyarázatok szerint az egyes társadalmi csoportok (nemek, osztályok, etnikumok stb.) egy konszenzusalapú társadalomban, közösségben élnek. A kritikai irányzatok szerint azonban a társadalmi csoportok között érdekellentét és konfliktus van, amely hatással van arra, hogy az adott társadalomban milyen magatartások számítanak bűncselekménynek és melyek nem, valamint a bűnelkövetés és áldozattá válás mintázataira és a büntető igazságszolgáltatás működésére is. Az ebben a fejezetben bemutatott radikális marxista, feminista, illetve abolicionista megközelítésekben közös, hogy ebből a konfliktusperspektívából szemlélik a bűnözést, és magyarázataikban kiemelkedő helyet foglalnak el a társadalom struktúráiban meglévő hatalmi különbségek, amelyeket a hatalom gyakorlói többek között a joggal, valamint a büntető igazságszolgáltatás működtetésén keresztül tartanak fenn. A kritikai paradigma legfontosabb feladatának ezeknek a hatalmi mechanizmusoknak, illetve a hatalom fenntartását konzerváló intézményrendszereknek a feltárását tekinti (Swaaningen 1997).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave