Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A jobboldali realizmus hatása és kritikái

A jobboldali realizmust a társadalompolitikai eszközökkel szembeni ellenszenv, és a büntető igazságszolgáltatás, a rendészet, illetve az ún. szituációs bűnmegelőzés (ld. 28.3.5. fejezet) iránti nagyfokú bizalom jellemzi. Összefoglalóan ezt az eszköztárat szokták a „rendpárti bűnözéskontroll” kifejezéssel illetni. Ennek tartalmi elemi közé tartozik többek között a sok kontroll, az aktív formális magatartásszabályozás (pl. a kiterjedt kriminalizáció), a szigorú büntetések, a látható, széles intézkedési jogkörrel rendelkező rendőrség, illetve a bűnfelderítés hatékonyságának biztosított prioritás. A jobboldali realizmus kriminálpolitikai javaslatai között szerepelt a büntető igazságszolgáltatás megtorló és elrettentő funkciójának erősítése (és ezzel együtt a rehabilitációs-korrekciós feladatok elhagyása), ami a szabadságvesztés-büntetések kiterjesztésének támogatását is jelentette. A rendőrség feladatának mindenekelőtt a társadalmi rend fenntartását tekintette egy olyan proaktív, intenzív modellben, amelyben a rendőrségnek széles körű bűnmegelőzési jogosítványai vannak. A jobboldali realizmus bűnözésre és bűnözéskontrollra vonatkozó tételei az 1980-as, 1990-es évek neokonzervatív politikai környezetében érthető módon rendkívüli politikai népszerűségre tettek szert, különösen az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában. Ahogy a későbbiekben még részletesebben lesz szó róla, ez az irányzat szolgáltatta a elméleti hátteret ahhoz a büntetőrendszer egészének látványos szigorodását eredményező kriminálpolitikai elmozduláshoz, amelyet ma a büntetőfordulatnak” nevezünk (ld. 25.4.1. fejezet).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave