Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Tudományági elhatárolás és interdiszciplinaritás

Mindezek alapján már megkísérelhetjük a kriminológia elhelyezését és lehatárolását az ún. bűnügyi tudományok rendszerében. A bűnözéssel normatív (azaz szabályozó) és empirikus tudományok is foglalkoznak. A normatív tudományok – a büntetőjog, a büntető eljárásjog és a büntetés-végrehajtási jog – zárt dogmatikai rendszerben, jogi kategóriák formájában értelmezik a bűnözést. Az empirikus tudományok ezzel szemben a valóság tényeivel foglalkoznak, elsődleges céljuk tehát a reáljelenségek megismerése és megértése. A kriminológián kívül ebbe a körbe tartozik a kriminológiával sok vonatkozásban rokon, de mind tárgyát, mind módszerét tekintve elkülönült ténytudomány, a kriminalisztika, amely a bűncselekmények felderítésének és bizonyításának kérdéseivel foglalkozik. Míg tehát a kriminológiát elsősorban a bűnözés természete és oksági folyamatai érdeklik, a kriminalisztika a nyomozás tudománya, amely mindenekelőtt a büntetőjogi felelősségrevonás realizálását elősegítő ismereteket gyűjti. Ennek megfelelően a kriminalisztika tárgya szorosabban kötődik a jogi fogalmakhoz, az inkább a büntetőjogilag értékelhető emberi magatartásokra irányul (Korinek 2010). Az empirikus bűnügyi tudományok közé sorolható továbbá a kriminálpszichológia mint a pszichológia önálló szakága, amely a kriminalisztika, a kriminológiai bűnözésmagyarázatok, illetve a pönológia számára is fontos ismereteket és módszereket közvetít például a bűnelkövetővé válás lélektani összefüggéseiről vagy a büntetések (elsősorban a szabadságvesztés) személyiségformáló hatásairól (Korinek – Lévay 2006). A kriminálpszichológia eredményei ugyanakkor olyannyira szervesen és sok ponton keresztül épülnek be a kriminológiai tudásanyagba, hogy nehéz lenne a két tudományterület között pontos határvonalat húzni.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave