Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A jogszabályok változása

A kriminálstatisztikában a bűnözés az aktuális büntetőjogi normarendszer által tükröződik. Ezek az ún. formális jogi tényezők a bűnözést jellemző adatok alakulására hatást gyakorolnak anélkül, hogy maga a jelenség megváltozott volna (Vavró 2006). Statisztikai változást eredményezhet a bűnözés új formáinak megjelenése esetén az új tényállások felvétele, a minősítés megváltozása, a vagyon elleni bűncselekményeknél többször tapasztalható a szabálysértési és a vétségi eseteket elválasztó értékhatár módosítása, a közkegyelmi rendelkezések, valamint a cselekmény jogi megítélésének egyéb változásai. Mint arra korábban több helyen utaltunk, az új Btk. számos esetben átrendezte a tényállásokat. A jogi tényezők statisztikára gyakorolt hatása megfigyelhető például az okirattal visszaélések számának jelentős csökkenésében. Míg korábban az egy cselekmény során eltulajdonított okiratok számához igazodott a rendbeliség (valós alaki halmazat), jelenleg a cselekmény egy rendbeli bűncselekményként (összetett bűncselekmény) értékelendő. Ennek következtében az okirattal visszaélések száma 2013-ban önmagában 69 ezerrel volt kevesebb az előző évi adathoz képest. A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (Szabs. tv.) értékhatárra vonatkozó változásai is szerepet játszhattak a bűnözési adatok mérséklődésében, különös tekintettel arra, hogy a regisztrált vagyon elleni bűncselekmények az összbűnözésnek még mindig több mint a felét jelentik.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave