Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A félelem mérése

A félelemnek, így a bűnözéstől való félelemnek nincs mértékegysége. A köznyelv is megkülönböztet azonban fokozatokat, a valamitől való tartástól a félelmen keresztül a rettegésen át a páni félelemig. Nem teljesen egzakt módon tehát leírható a félelem erőssége. Fel lehet mérni azt is, hogy egy adott társadalmon belül hányan félnek az áldozattá válástól. Lehet adatokat gyűjteni az érzés területi meghatározottságára (helyi veszélyek – bárhol előforduló deliktumok), annak irányultságára (erőszakos vagy vagyoni, esetleg más bűncselekmények a fenyegetettség forrásai) és sok minden másra (pl. a válaszadók társadalmi vagy más helyzetére). Elmondható tehát, hogy ha nem is „kilóra” vagy „centire” mérhető jelenségről van szó, a tudománynak és a jogalkalmazásnak van lehetősége arra, hogy akár elméletileg, akár gyakorlatilag hasznosítható ismereteket gyűjtsön a szubjektív biztonságról. A pontos meghatározás lehetetlenségét ellensúlyozza a relatív megközelítés alkalmazása: ugyanolyan vagy hasonló (standardizált) kérdések (pl. Ki mer-e menni sötétedés után az utcára egyedül?) különböző helyeken és/vagy időpontokban való feltétele segítségével. A kapott adatokat összevetve egyéb tényezőkkel közelebb jutunk a bűnözéstől való félelem térbeli meghatározottságának és időbeli változásainak megismeréséhez. Az összehasonlításra alkalmas kutatási eredmények elvezethetnek akár valamiféle egyezményes mércéhez is. Ennek létrehozására történtek kísérletek (Jackson 2005; Kó 2005).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave