Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


Struktúra és kultúra: a relatív depriváció

A devianciák, közöttük a bűnözés egyenlőtlen társadalmi megoszlása, strukturális szerkezet szerinti jelentős eltérése nem kis mértékben Merton munkásságának köszönhetően hívta fel a figyelmet arra, hogy a deviáns viselkedések újratermelődési folyamata leginkább az egyes rétegek eltérő esélyének rendszerében érhető tetten. Ennek a gondolati modellnek a segítségével kriminológiai vizsgálatok sora bizonyította azt, hogy a társadalmi struktúra szociális, kulturális, és korosztályok közötti nagy törésvonalainak mentén alakulnak ki azok a feszültségek, amelyek leginkább elősegítik a deviancia társadalmi újratermelődését. Merton modellje alapján az amerikai kriminológiai iskolák sora – a dezorganizációs elméletek (ld. 5.2. fejezet), a szubkultúra-elméletek (ld. 5.4. fejezet), a baloldali realizmus (ld. 8.4. fejezet) – empirikusan bizonyította a strukturális különbségek és az eltérő kultúrák okozta különösen erős feszültségeket azokban a társadalmi rétegekben, amelyekben a társadalmi periferiális lét halmozottan fordult elő, azaz deprivációban (megfosztottságban), mélyszegénységben élők körében (abszolút depriváció). A modern civilizációban azonban nemcsak fizikai nélkülözés tartós állapotában keletkezik jelentős társadalmi feszültség, hanem azokban a rétegekben is, amelyek abszolút értelemben nem szegények, de nem jutnak hozzá olyan elegendő és alapvetően szükséges forrásokhoz, amelyek az adott társadalomban, az átlagos családok számára a szokásos életfeltételeket biztosítják. Ezt az állapotot Townsend angol szociálpolitikus relatív deprivációként határozta meg (Townsend 1979). A Mertont követő modern kriminológiai elméletek már nemcsak a mélyszegénység okozta társadalmi feszültségeket tartják a bűnözés és más deviáns viselkedések felhajtóerejének, hanem azt a tartós feszült állapotot is, amelyben a társadalmi csoportok és azok tagjai a kulturális szűrön keresztül, a társadalmi helyzetükhöz és az átlagoshoz képest korlátozottnak érzik a szociális szükségleteik kielégítési lehetőségeit, általában az életfeltételeiket. A modern demokráciákban ez a relatív megfosztottság okozta feszültség a devianciák, közöttük a bűnözés társadalmi reprodukciójában éppen olyan jelentős felhajtóerő lehet, mint a teljes jogú társadalmi tagság hiánya, a kirekesztettség, azaz az abszolút depriváció (vö. 8.5. és 16.6. fejezet).

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave