Borbíró Andrea, Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia

2., átdolgozott kiadás


A chicagói iskola

A chicagói iskola világviszonylatban is a 20. század első felének legjelentősebb társadalomtudományi műhelye volt. A kifejezés alatt a chicagói egyetem szociológusainak és kriminológusainak több generációját, illetve az általuk kidolgozott társadalomelméleti és módszertani megközelítéseket értjük. A chicagói egyetem szociológiai tanszékét (az USA-ban az első ilyen tanszéket) 1892-ben alapították, éppen abban a korszakban, amikor az amerikai társadalom története egyik legintenzívebb átrendeződésén ment keresztül. A változások különösen nagy erővel érintették Chicago városát. Földrajzilag és infrastrukturálisan kedvező helyzetének, gyorsan fejlődő iparának, illetve a déli államokból érkező afroamerikai lakosság és az Európából érkező bevándorlók beköltözésének köszönhetően 1860 és 1910 között a város 10 ezer lakosú kistelepülésből 2 milliót meghaladó lakosságszámú ipari központtá vált (Lilly et al. 2002). A gazdaság szerkezetének gyors átalakulásával párhuzamosan zajló dinamikus lakosságnövekedés és etnikai sokszínűség korábban ismeretlen társadalmi problémák megjelenését eredményezte: a munkanélküliség és a hajléktalanság, a lepusztult bevándorló- és szegénynegyedek, és persze a növekvő bűnözés a 20. század elejére a város karakterisztikus jellemzőivé váltak.

Kriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 931 3

A kriminológia olyan dinamikusan fejlődő ismeretanyag, amely hagyományosan a jogtudomány, a társadalomtudományok és a pszichológia fogalmait és módszertanát sajátosan ötvözve létrehozta a társadalmi eviancia, ezen belül különösen a bűnözést elemző tudományt. A kötet részletesen bemutatja a kriminológia több mint kétszáz éves történetét, foglalkozik a bűnözés megismerésének napjainkig változó lehetőségeivel, illetve az egyes bűncselekmények, elkövetők és áldozatok típusaival. Alaposan elemzi a hagyományos büntető igazságszolgáltatási és kriminálpolitikai reakciók fejlődését, a büntetőpolitika, áldozatvédelem és bűnmegelőzés intézményeit. Nagy teret szentel a kortárs kriminológiai elméleteknek és korunk, a későmodernitás, egymástól jelentősen eltérő kriminálpolitikai irányzatainak.

Tankönyvként a kötet alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia történeti és kortárs ismeretanyagának szakszerű, de közérthető bemutatása. A társadalomtudományok iránt érdeklődők számára pedig akár kihívást is jelenthet az interdiszciplináris párbeszédre. A szerzők a kriminológia tudományában felhalmozott hazai és nemzetközi tudásanyagot korszerűen, magas szakmai szinten, számos példával, statisztikai adattal szemléltetve, gazdag irodalomjegyzékkel kiegészítve ismertetik meg az olvasóval, a Kriminológia így fontos forrás lehet a bűnözéssel foglalkozó szakemberek és a téma iránt érdeklődő laikusok számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borbiro-gonczol-kerezsi-levay-kriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave