Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


Az ingatlanügyi hatóság vizsgálatának keretei

Amint arra a 2. pontban már utaltunk, az ingatlanügyi hatóság regisztratív közigazgatási szerv, amiből következik, hogy a hatóság – a jogszabályban írt hiánypótlási eseteket kivéve – bizonyítást nem folytathat le, mert nyilvántartást vezet. Ha a feleknek a jogviszonyukkal kapcsolatban vitájuk merül fel, annak eldöntése nem a földhivatal, hanem az általános hatáskörű polgári bíróság hatáskörébe tartozik (Legfelsőbb Bíróság Kfv.III.37.269/2011/4.). Ez a közigazgatási bíróságok által egységesen elfogadott alaptétel kijelöli az ingatlanügyi hatóság vizsgálódási jogkörét, és így a bírósági felülvizsgálat terjedelmét is. Az egységes álláspont azonban nem jelenti azt, hogy e téren ne merülne fel számos jogalkalmazási kérdés, nehézség. Különösen akkor kerül előtérbe ez a kérdés, amikor a rendelkezésre álló iratok alapján nem lehet az érdemi döntés alapjául szolgáló tényállást megállapítani. Alapvető jelentőségű annak elhatárolása, hogy mi minősül az okiratokból való megállapításnak, és mikortól beszélhetünk már bizonyításról, a bizonyítás elrendeléséről. Az alábbiakban azokat az eseteket mutatjuk be, amelyek elvi megállapításai az Ákr. alapján is irányadók, azaz zsinórmértékül szolgálnak a Kp. szerinti közigazgatási perekben is.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave