Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


Földhasználati jogosultság a szerzési eljárás szempontjából

A föld használati joga megszerzéséhez – a tulajdonjog megszerzéséhez hasonlóan – főszabályként a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása szükséges (Fftv. 39. §). Hasonló az eljárás menete is, mint a földtulajdonszerzés esetén, kimondottan érvényesülnek annak szabályai [Fétv. 77. § (2) bekezdés]. (Az eljárási rendről lásd még Csák Csilla – Hornyák Zsófia: A mezőgazdasági földek használatát érintő anyagi és eljárási szabályok rendszere. Advocat, 2014/1–2. sz., 3–10. o.) A szerv a haszonbérleti szerződést – illetve annak időtartamra vagy haszonbércsökkentésre irányuló módosítását, amelynél a mezőgazdasági igazgatási szerv hallgatása beleegyezésnek minősül, és a szerződést jóváhagyottnak kell tekinteni; a módosítás megtagadásánál ugyanakkor a létrejött szerződés az eredeti tartalommal marad fenn (Fftv. 58. §) – az érvényességi és hatályosulási feltételeknek való megfelelőség alaki és tartalmi szempontjai alapján vizsgálja meg. Azonnali megtagadási ok a jogszabályi előírások megsértésével létrejött, semmisnek minősülő szerződés, valamint a nyilatkozatokkal kapcsolatos hiányosságok. A megfelelő módon és tartalommal tett nyilatkozat léte és becsatolása – akárcsak a földtulajdonjog megszerzésénél – ebben az esetben is a jogosultság megszerzésének a feltétele. Hiánypótlásra itt is egy esetben – a közeli hozzátartozói minőség igazolása kapcsán – van lehetőség [Fétv. 81. § (1) bekezdés]. Nyilatkozni kell arról, hogy a szerző megfelel az alanyi feltételeknek, a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és eleget tesz földhasznosítási kötelezettségének, nincs földhasználatidíj-tartozása, a pályakezdő gazdálkodó vagy újonnan alapított mezőgazdasági termelőszervezet pedig 1 éven belül letelepedik a föld helye szerinti településen (Fftv. 42. §). A földhasználati jogosultság szerzési mértékének korlátozása a tulajdonszerzési korlátozásoknak (Fftv. 16. §) felel meg azzal, hogy a mezőgazdasági termelőszervezet legalább egy éve tagja tulajdonában álló földjének használatával 1800 hektár birtokot (birtokmaximum) szerezhet (Fftv. 43. §); különválással, kiválással létrejött mezőgazdasági termelőszervezet esetében – a létrejöttétől számított 5 évig – a megengedett birtokméretbe a jogelőd birtokában lévő összes föld területnagyságát be kell számítani.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave