Aszalós Dániel, Bányai Krisztina, Fónyiné Kazareczki Andrea, Vitál-Eigner Beáta

Ingatlanjog II.


Az arányosság és a fokozatosság elve a bírósági végrehajtásban

Önkéntes teljesítés hiányában a bírósági végrehajtás állami kényszerrel éri el a követelések behajtását. Éppen ezért a jogalkotó szem előtt tartja, hogy csak indokolt esetben és csak a szükséges mértékben alkalmazzanak kényszert követelés érvényesítésére. A Vht. 7. § (1)–(2) bekezdése fogalmazza meg az arányosság és a fokozatosság elvét. Pénzkövetelés esetében tehát elsősorban az adós pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, rendelkezése alatt álló pénzösszegből kell megkísérelni a behajtást, majd a munkabéréből. Ha előre látható, hogy ezzel nem lehet a követelést viszonylag rövidebb időn belül behajtani, az adós bármilyen lefoglalható vagyontárgya, így az ingatlana is végrehajtás alá vonható. A Vht. 8. § (1) bekezdése a végrehajtást kérő rendelkezési jogába adja, hogy az adós milyen jellegű vagyontárgyából kívánja követelésének végrehajtását. A végrehajtási kényszer arányos és fokozatos alkalmazása érdekében azonban a bíróság az adós érdekében eltérhet.

Ingatlanjog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 930 6

A Ptk. magánjogi sorozat új kötete új területeket bont ki az ingatlanra vonatkozó szabályozásból. A kiadvány I. fejezete a birtok és birtokvédelem általános szabályaival foglalkozik, ezen belül is például a birtok megszerzésének, átruházásának, megszűnésének, a jogos és a jogalap nélküli birtoklásnak, a birtoksértésnek és a birtokvédelemnek a szabályaival.

A II. fejezet az ingatlan-végrehajtás szabályait mutatja, az ingatlan lefoglalásától kezdve az árverésen át egészen a jogorvoslatokig és az ingatlanigényperig.

A III. fejezet foglalkozik az ingatlan-nyilvántartási közigazgatási perekkel, amely pereket a Kp., illetve az Ákr. alapján mutat be, kiemelve a korábbi bírói gyakorlat időtálló elemeit. A fejezet feltárja azokat a problémákat, kérdéseket is, amelyeket a joggyakorlatnak kell majd kidolgoznia; ismerteti többek közt az alkalmazandó jogot, a per tárgyát, foglalkozik a per megindításának feltételeivel, a kereseti kérelemmel és a keresetlevéllel, a per folyamatával, a perorvoslatokkal.

A IV. fejezet a termőföldre vonatkozó szabályokat mutatja be, így többek között a föld tulajdonjogának megszerzését, a földhasználat és hasznosítás szabályait, foglalkozik az egyes korlátozásokkal, valamint a zsebszerződésekkel is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/aszalos-ingatlanjog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave