Gombos Katalin

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere


A természetes vagy jogi személyek keresetindítását korlátozó rendelkezések

A természetes vagy jogi személyek keresetindítási joga két irányban korlátozott. Egyrészt csak az Unió valamely intézménye, szerve vagy hivatala által neki címzendő jogi aktus meghozatalának elmulasztását kifogásolhatja, másrészt ezek közül is csak magasabb szintű jogforrások hozatalának elmaradását sérelmezheti (EUMSZ 265. cikk harmadik albekezdés). Az már az EUMSZ szó szerinti szövegéből is kiderül, hogy az ajánlások, vélemények meghozatalának elmaradása nem kifogásolható. A Bíróság gyakorlatából tudjuk, hogy a neki címzendő kitétel alatt kell érteni minden olyan jogi aktust, amely a magánfelek jogállását közvetlenül befolyásolta volna. Értelemszerűen a szó szerinti – szöveg szerinti megjelölés vonatkozik azokra a jogi aktusokra, amelyeknek ők lettek volna a címzettjei, azt azonban már jogfejlesztő bírói gyakorlattal kellett alátámasztani, hogy az olyan aktusokra is, amelyek legalábbis közvetlenül vagy személyesen érintették volna őket.1 Az általános hatályú uniós jogi aktusok elfogadásának elmulasztása miatt a magánfelek keresetindítási jogosultsággal ugyanúgy nem rendelkeznek, mint a semmissé nyilvánítási perben. Azonban a Bíróság iránymutató gyakorlata által kialakított elvnek megfelelően – hasonlóan a semmissé nyilvánítási eljárás perindítási feltételeihez – nem csupán az elmulasztott határozat címzettjei, hanem azok is jogosultak keresetindításra, akik közvetlenül és személyesen érintettek lennének.2

Európai jog – Az Európai Unió jogrendszere

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2020

Nyomtatott megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 295 928 3

Az Európai Unió sajátos autonóm jogrendszerrel rendelkezik, amely jellemzői alapján elkülönül mind a tagállami, mind pedig a nemzetközi jogtól. Az uniós jog a Bíróság jogértelmező-jogfejlesztő gyakorlata, vagy a szerves jogfejlődés alapján kimunkált doktrínákkal rendelkezik, amelyek részben szokatlanok a belső jogokban, részben eltérő tartalommal használhatók. Az Európai Unió jogának alakításában egyaránt fontos szerepet játszanak a tagállamok és a jogalkotási felhatalmazással felruházott uniós intézmények. A jogalkotás eredményei azok az elsődleges, másodlagos és speciális jogforrások, amelyek ismerete fontos, hiszen mindennapi életünket, jogaink és kötelezettségeink alakulását is befolyásolják.

Az Európai Uniót a jog ereje tartja össze, ezért a sajátosan születő jogforrások érvényesülése szempontjából kiemelkedő jelentősége van az Európai Unió Bírósága által folytatott jogértelmező gyakorlatnak. Az Európai Unió Bírósága összetett feladatot lát el, sokféle eljárási formában biztosítja az uniós polgárok, a tagállamok és az uniós intézmények részére a joghoz jutást. Kiemelkedő jelentőségű az eljárások közül az előzetes döntéshozatali eljárás, ez a tagállami bíróságok és az Európai Unió Bírósága közötti sajátos együttműködés, amelynek célja az uniós jog egységes értelmezésének és érvényesülésének biztosítása.

Az Európai Unió sokféle jogot biztosít közvetlenül a polgárai számára. Az egységes belső piac arra épül, hogy hozzájuthatunk más tagállam termékeihez, az Unión belül szabadon mozoghatunk, vállalhatunk munkát más tagállamban, a diákok széles körben kapnak lehetőséget tanulmányaik más tagállamban történő folytatására. A szakképesítések, diplomák kölcsönös elismerése hozzásegíti a munkavállalókat és vállalkozókat az európai mobilitáshoz. A vállalkozások más tagállamban is nyújthatnak szolgáltatásokat, ott szabadon letelepedhetnek, és a határon átnyúló tőkemozgások útjában álló akadályok is lebontásra kerülnek. A vállalkozások és a fogyasztók érdekeit is szem előtt tartja és védi a gazdasági verseny tisztességes feltételeit rendező szabályozás. Ez a könyv ezekben a témakörökben segíti az tájékozódást.

Hivatkozás: https://mersz.hu/europai-jog-az-europai-unio-jogrendszere//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave