Jászay László, Krékits József

Szláv igeaspektus

különös tekintettel az orosz nyelvre


Metszéspontok a temporatív-terminatív, a kvantitatív-terminatív és a specifikus rezultatív-terminatív igék grammatikai jelentéseiben

A nyelvi jelenségek vizsgálatának differenciálódása, a mélységi és a felszíni kategóriák egységének és kölcsönhatásának a felismerése vezetett el a nyelvészetben a különböző funkcionális szemantikai kategóriák, a temporalitás, a modalitás, a perszonalitás vagy éppen az aspektualitás kialakulásához. Az aspektualitás fogalmát Alekszandr Bondarko fogalmazta meg, aki szerint az aspektualitás olyan funkcionális-szemantikai kategória, amely a cselekvés lefolyásának és jellegének legkülönbözőbb kifejezési eszközeit foglalja magában (Bondarko 1971a: 12). Következésképpen az aspektualitás nem azonos az aspektus grammatikai kategóriával, mert az aspektualitás nemcsak a mélyszemantikát, az aspektualitás morfológiai és szemantikai magvát (centrumát), az aspektusok invariáns jelentéseit öleli fel, hanem a felszíni szemantikát is, az aspektuális kontextustól és szituációtól befolyásolt periferiális grammatikai jelentéseket is, a kombinatorikus variánsokat. A perfektív igék jelentésében a mélységi szintű fogalmi invariánsok (az aspektusok általános jelentései) a felszíni variánsokban, a „periferiális” szemléleti jelentéspozíciókban valósulnak meg. Egymagában a mélyszemantika alapján, meghatározott morfológiai, szintaktikai, lexikai, szóképzési és egyéb eszközök vizsgálata nélkül nem valósítható mеg а konkrét nyelvi jelenségek értelmezése és rendszerezése (Bondarko 1973b: 12–13).

Szláv igeaspektus

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 442 5

Ez a funkcionális ihletésű munka azok számára íródott, akik az igeaspektust, a szláv ige szemantikai, pragmatikai és szintaktikai szerkezetét kutatják, de jól hasznosítható a felsőoktatásban is, mert nemcsak ismereteket nyújt, hanem gondolkodásra is késztet, és a gondolkodásban önállóságra tanít. Az első rész szerzője az igeaspektussal összefüggő elméleti kérdéseket taglalja, majd az akcióminőségeknek a szláv igeaspektus kialakulásában játszott szerepéről és jelentésviszonyairól ír részletesen. A második rész szerzője az aspektuspárok párba fejlődésének legkorszerűbb módjairól, jelentésbeli összefüggéseiről és használatáról értekezik.

Hivatkozás: https://mersz.hu/krekits-jaszay-szlav-igeaspektus-kulonos-tekintettel-az-orosz-nyelvre//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave