Héder Mihály, Paksi Dániel

A személyes tudásról

Polányi Mihály filozófiája: a hallgatólagos tudás, az emergencia és a bizalmi program


Ötödik fejezet

Ebben a fejezetben, amely az Artikuláció címet viseli, folytatva a 4. fejezet gondolatmenetét Polányi a mentális reprezentációk és a nyelv eredetével foglalkozik. Álláspontja szerint az ember óriási intellektuális előnyét az állatvilághoz viszonyítva nem alapvetően új típusú kognitív képességek ugrásszerű megjelenése, hanem az artikuláció képessége okozza. Polányi azért az artikuláció és nem megszokottabb módon az explicit nyelv kialakulására teszi a hangsúlyt, mert a folyamat lényegét nem egy teljesen új intellektuális képesség, a beszélt nyelv adja, hanem az a mód, ahogy a korábban felhalmozódó hallgatólagos képességek (részben) artikulálttá válnak a nyelv explicit fogalmi rendszerén belül. Az embernek ez az újszerű képessége tehát biológiai értelemben nem jelent nagy ugrást közvetlen elődei kognitív képességeihez viszonyítva, de merőben új fejlődési lehetőségeket hordozott az ember számára, amelyeket kihasználva az ember intellektuális értelemben jelentősen meghaladta a hozzá eredendően igen hasonló (hallgatólagos) kognitív képességekkel rendelkező emlősöket és főemlősöket. Az itt bemutatott érvek támogatják a 13., Az ember felemelkedése című fejezet konklúzióját is.

A személyes tudásról

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 583 5

Polányi Mihály Személyes tudás című könyve a huszadik század egyik legfontosabb tudományfilozófiai munkája. A hallgatólagos tudás elképzelése, miszerint „többet tudunk, mint amit el tudunk mondani” széles körben elterjedt. Polányi szerint az emberi tudás se nem objektív, se nem szubjektív, hanem személyes. Ugyanakkor azt, hogy ez mit is jelent pontosan, komoly félreértések és félreértelmezések kísérik.

Polányi gondolatait kizárólag Polányi filozófiai nézőpontja alapján lehet megérteni, amely szakít a filozófiát és a tudományokat ma uraló kritikai, materialista és neodarwini attitűddel. Polányi álláspontja szerint a tudásnak bizalmi alapjai vannak, amelynek a gyökereit az ember evolúciós eredetében (emergencia) találhatjuk meg.

A Személyes Tudásról című könyv a Személyes tudás részletes, szövegközeli elemzését nyújtja, amelyből kirajzolódik, hogy mi is valójában Polányi filozófiája és a személyes tudás elképzelése.

Hivatkozás: https://mersz.hu/heder-paksi-a-szemelyes-tudasrol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave