Bóna Judit

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében


A beszédtempó és az artikulációs tempó

Az artikulációs és a beszédtempó átlaga a gyermekek és az idősek csoportjában a nőknél nagyobb volt, mint a férfiaknál, míg a fiatal felnőtteknél pont fordítva alakult: a férfiaknál mértünk gyorsabb tempóértékeket (3.3. táblázat). Az átlagos eltérés a beszédtempó esetében a 9 éves lányoknál nagyobb volt, mint a fiúknál, míg a másik két életkori csoportban a nőknél kisebb volt, mint a férfiaknál. Az artikulációs tempó esetében az átlagos eltérés a 9 éves lányoknál és a fiatal felnőtt nőknél kisebb volt, mint az azonos életkorú férfiaknál, míg az időscsoportban a férfiaknál adatoltunk kisebb átlagos eltérést. A statisztikai elemzés szerint mind a beszédtempó, mind az artikulációs tempó esetében csak az életkori csoportok között volt szignifikáns eltérés (a beszédtempó tekintetében F(2, 58) = 23,076; p < 0,001; η2 = 0,461; az artikulációs tempó tekintetében F(2, 58) = 32,223; p < 0,001; η2 = 0,544); a nemek között nem. A beszédtempó esetén az életkor és a nem együttes hatása sem volt szignifikáns, míg az artikulációs tempó esetén F(2, 58) = 5,540; p = 0,006; η2 = 0,170. A beszédtempó tekintetében csak a gyermekek és a másik két életkori csoport között találtunk szignifikáns különbséget (mindkét esetben p < 0,001); a fiatal felnőttek és az idősek között nem. Az artikulációs tempóban mindegyik életkori csoport között szignifikáns volt a különbség (a fiatalok és a gyermekek, illetve a fiatalok és az idősek között p < 0,001; a gyermekek és az idősek között p = 0,004).

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 604 7

A kötet a női és a férfi beszéd beszédtervezési és temporális különbségeit vizsgálja akusztikai fonetikai módszerekkel. Célja annak bemutatása, milyen eltérések és hasonlóságok találhatók a női és a férfi beszédben (három különböző életkorban) 1. a beszédtervezési stratégiákban (a megakadások gyakorisága, fonetikai sajátosságai); 2. a szupraszegmentális szinten (beszédtempó, szünettartás stb.); illetve 3. a szegmentális szinten.

A kötet újdonságát az adja, hogy magyar nyelven ilyen összefoglaló még nem született a női és a férfi beszédről; és több olyan paraméter elemzését mutatja be, amelyet korábban még nem vagy csak kevés adatközlő beszédprodukciójában vizsgáltak. Nóvuma továbbá, hogy nemcsak a fiatal felnőttkori beszédsajátosságokat tárgyalja, hanem kitér a különböző életkorokban (gyermekkorban és időskorban) megjelenő női/férfi különbségekre a beszédben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bona-noi-beszed-ferfi-beszed//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave