Bóna Judit

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében


Összegzés, következtetések

A vizsgálatban fiatal nők és férfiak, illetve idős nők és férfiak magánhangzóinak ejtését vetettük össze az első három formáns értéke alapján. A nemzetközi szakirodalomban (Torre–Barlow 2009) leírtak a magyarra vonatkozóan is igazolódtak: az életkori különbségek elemzésekor a nemek közötti különbségeket is figyelembe kell venni. Igazolódott az is, hogy az idősek hosszabb magánhangzó-időtartamokat produkálnak, mint a fiatalok, illetve a nők formánsai magasabb frekvenciákon realizálódnak, mint a férfiaké. A fiatal férfiak fonetikailag is párt alkotó rövid-hosszú magánhangzói között kevesebb különbséget találtunk, mint a másik három adatközlői csoportnál; és az ő ejtésükben (a fiatal férfiakéban) sokkal kisebb magánhangzótérben realizálódtak a vizsgált beszédhangok, mint a nőknél, illetve az idős beszélőknél. Ennek két ok együttes hatása állhat a hátterében: 1. a férfiaknak nagyobb szájüregben kell létrehozniuk a megfelelő magánhangzó-minőséget; ráadásul 2. a gyorsabb artikulációs tempójuk miatt rövidebb idő alatt kellene az elvárt célkonfigurációt megvalósítaniuk. Ehelyett azonban a magánhangzóik centralizáltabbá válnak. Az idős férfiaknál kirajzolódó magánhangzótér azért lehet nagyobb, mint ami a fiatal férfiaknál látható, mert a lassabb tempó, illetve a kevésbé stabil ejtés miatt egyrészt több idejük van a magánhangzók viszonylag pontosabb ejtésére, másrészt a nagyobb egyéni különbségek miatt nagyobb náluk a szórástartomány.

Női beszéd - férfi beszéd a fonetikai és a pszicholingvisztikai vizsgálatok tükrében

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 604 7

A kötet a női és a férfi beszéd beszédtervezési és temporális különbségeit vizsgálja akusztikai fonetikai módszerekkel. Célja annak bemutatása, milyen eltérések és hasonlóságok találhatók a női és a férfi beszédben (három különböző életkorban) 1. a beszédtervezési stratégiákban (a megakadások gyakorisága, fonetikai sajátosságai); 2. a szupraszegmentális szinten (beszédtempó, szünettartás stb.); illetve 3. a szegmentális szinten.

A kötet újdonságát az adja, hogy magyar nyelven ilyen összefoglaló még nem született a női és a férfi beszédről; és több olyan paraméter elemzését mutatja be, amelyet korábban még nem vagy csak kevés adatközlő beszédprodukciójában vizsgáltak. Nóvuma továbbá, hogy nemcsak a fiatal felnőttkori beszédsajátosságokat tárgyalja, hanem kitér a különböző életkorokban (gyermekkorban és időskorban) megjelenő női/férfi különbségekre a beszédben.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bona-noi-beszed-ferfi-beszed//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave