Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Szóbeliség és írásbeliség; a latin nyelv szerepe

A középkori magyar kultúrában az írásbeliség nyelve első helyen — s jó ideig szinte kizárólag — a latin. Latin nyelvűek az egyház által használt szövegek, s latinul születnek az egyházi irodalom első alkotásai: Szent István Intelmei, a Szent István- és Szent Gellért-legendák. Hasonló a helyzet a történetírásban: latin nyelvű egész geszta- és krónika-irodalmunk, Anonymustól a 15. századi Thuróczy Jánosig. Végül ugyanez jellemző a jogtudomány különféle területeire (törvényszövegek, oklevelek); ezen a nyelven foglalja össze az érvényben levő jogot Werbőczy Istvánnak 1517-ben megjelent Hármaskönyve, is. A latinnak még a későbbi századokban is olyan szerepe lesz Magyarországon (mégpedig mind az írásbeliség, mind a szóbeliség szintjén), hogy joggal beszélhetünk — Révai Miklós kifejezésével élve — „magyar deákság”-ról.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave