Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A helyesírás

A latin ábécének a magyar nyelvre való alkalmazása nem kevés nehézséggel járt (lásd a 19.1.2. pontot). Az eredetileg 21 (később 26) betűs latin ábécé a közel 40 elemből álló ómagyar hangrendszer jelölésére eleve szűkösnek bizonyult. Ennek megfelelően az alakulóban levő ómagyar helyesírási rendszerben gyakran találkozunk azzal a jelenséggel, hogy több hangnak közös betűjele van, másfelől pedig egy hangot több betű is jelölhet. Különösen éles kérdést vetnek fel mindazok a kategóriák, melyek a latinban ismeretlenek (így a zárréshangok, pl. c, cs; a palatális mássalhangzók: ty, gy, ny, ly; az elöl képzett ajakkerekítéses magánhangzók: ö, ő, ü, ű). Nem véletlen, hogy az egész magyar helyesírás-történet folyamán ezek írásmódja mutatja a legtöbb váltakozást. A megoldások keresésének két fő iránya van: egyfelől betűkapcsolatok létrehozása (azaz a meglevő jelek kombinációja), másrészt mellékjelek (ún. diakritikus jelek) bevezetése. A korai ómagyar korra az első irány a jellemző; a kései ómagyarban mindkettővel találkozunk.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave