Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Elavult szavak felújítása

A régi nyelvhez mint feledésbe merült, de használatra méltó szavak — és nyelvtani formák — tárához fordultak a nyelvújítók. Az előző századok nyelvéből felelevenített szók egyik része az eredeti jelentésében került vissza a nyelvhasználatba, másik része új jelentést kapott. Azonos jelentésben élt tovább például az ajánlat, aggastyán, áradat, bakó, dísz, év, fegyelem, hon, lomb, menet, őr, szerkezet, szobor, tartalom. Új, a régivel valamilyen módon érintkező jelentést kapott többek között az alak (régen: ’baba’), alkalom (régen: ’szerződés, megegyezés’), börtön (régen: ’hóhér’), képez (régen: ’képzel, ábrázol, jelképez, formál’), másol (régen: ’változtat’), segéd (régen: ’segítség’), szén (régen: ’faszén, parázs, tűz’). Két régi jelentés közül az egyikkel vezették be újra a szót, például agy (régen: ’agyvelő’ és ’koponya’), hölgy (régen: ’nő’ és ’menyét’). A régi jelentés mellé egy vagy több újat társítottak: báb (régen: ’baba’, azóta: ’rovarbáb’ is), baj (régen: ’harc, nehézség’, azóta: ’betegség’ is), tér (régen: ’szabad tér, hézag’, azóta: ’háromdimenziójú kiterjedés, beépítetlen közterület, lehetőség a tevékenységre’ is). Olykor hibás olvasással, téves értelmezéssel is keletkezhettek szavak, mint a sirám vagy a vezekel (a siralm ’siralom’ és a veszékel ’jajveszékel’ félreértéséből). Régi magyar személyneveket is felújítottak: Akos, Árpád, Béla, Gyula, Zoltán.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave