Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A nyelvjárási szókincsről

A tájszavak, tehát a köznyelvben ismeretlen, egy vagy több nyelvjárásban viszont ismert, használatos szavak jelentik az egyik feltűnű nyelvjárási sajátosságot. A tájszavaknak három fő típusa van. A valódi tájszavak a köznyelvben ismeretlenek, éppen ezért a köznyelvi beszélők számára érthetetlenek. Ilyen például a ’fenoko’ jelentésű fén és a ’vakond’ jelentésű honcsok. A jelentésbeli tájszavak megvannak a köznyelvben is, de a nyelvjárás(ok)ban van(nak) eltérő jelentés(eik) is. Ilyen a kecske főnév, amelynek némely nyelvjárásban ’szabó’ jelentése is van. Az alaki tájszavak csak kiejtésükben különböznek köznyelvi megfelelőjüktől (például a dërá-go a drága szótól, az öspörös az esperes-től vagy a pazul apazarol-tól. Vagy említsük a csalán néhány táji változatát: csollán, csolláng, csonya, csihánt, csinál, csinált, csinár). Jellemzőjük továbbá, hogy általában megértik őket a köznyelvi beszélők is. Többnyire akkor is, ha önmagában áll a szó, de mert a szavak többnyire mégiscsak szövegösszefüggésben hangzanak el, a szövegkörnyezet segít „megfejteni" a nehezebb eseteket is.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave