Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A mondatszerkezet kibontakozása

A mondatmintázatok s a mögöttük álló mondatalkotási szabályok vizsgálata az utóbbi 20 évben a nemzetközi irodalomban rendkívül részletessé vált. Természetesen a kiindulópont ma is az, hogy az egyszavas mondatok korszakát követik a kétszavas megnyilatkozások, melyek eleinte igen kevéssé szerkesztettek, s később bontakozik ki a teljes szintaxis. Bár a tisztán kognitív tényezőkre építő nyelvfejlődési elképzelések radikális formában a gyermeknyelv legkorábbi szakaszaira fogalmazódtak meg, a későbbi – többnyire a 2.5–6 év közötti – nyelvi fejlődésben is számos tényező mutat a kognitív fejlődés részleges vezető szerepére. Mivel megbízható magyar anyag kevés van, inkább a legfontosabb elveket és a mellettük szóló érveket tekintjük át. Tulajdonképpen a szakmai értelmezési kérdés mindig az, hogy vajon a generatív nyelvtan megfogalmazta önfejlődésről van-e itt szó, vagy kognitív alapú kibontakozásról, illetve hogy a szemantikai-kognitív rendszer hogyan segíti a tisztán formai rendszer kibontakozását. Az időtállónak bizonyult, eredetileg Cromer (1974) megfogalmazta elvek az alábbiak.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave