Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A hallás, észlelés, artikuláció komplex zavara

Magyarországon jelenleg kb. 700 000 halláskárosodott ember él, akiknek mintegy a fele hallókészüléket visel. Ma is használatos a süketnéma vagy siketnéma kifejezés, amely azt a több évszázaddal ezelőtti felfogást tükrözi, hogy a nagyothalló vagy siket ember egyben néma is. Ma már bizonyított, hogy az akusztikus visszacsatolás megfelelő mértéke, vagyis a hallássérülés különböző fokozatai befolyásolják a beszédprodukció indulását és fejlődését. A hallás zavara lehet veleszületett probléma, de kialakulhat bármely életkorban; időskorban a hallás bizonyos fokú csökkenése gyakorlatilag mindenkinél bekövetkezik. A nem ép hallás kihat mind a beszédprodukció, mind a beszédfeldolgozás működési folyamataira. A nagyothallás lehet vezetéses típusú – ha a hallójáratban, a dobhártyán vagy a hallócsontokon, illetve a dobüregben van kóros elváltozás. Ekkor a vezetéses zavar következtében a hangrezgések csak kisebb mértékben jutnak a belső fülbe. Ezek a betegek kissé torzítva és halkabban hallják a beszédet (a hallásküszöb legfeljebb 40 dB-en fut). Felnőttkorban sokkal gyakoribb az idegi eredetű vagy percepciós típusú halláscsökkenés. A belsőfül-elváltozások esetében a beteg ugyancsak halkabban hallja az elhangzó beszédet, és jellegzetesen kiesnek a magas frekvenciás összetevők. Károsodhat a hallóideg, ekkor a hangingereknek az agyvelőbe juttatása károsodik, illetőleg előfordul az agyi pályák és központok károsodása is. A kevert típusú halláscsökkenés esetén az előzőekben ismertetettek együttesen jelentkeznek.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave