Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A beszédzavar mint szindróma

A beszédzavarokat megjelenési formájuk szerint osztályoztuk és elemeztük; s ennek alapján megállapíthatjuk, hogy a beszédzavar szindrómának tekinthető. Ritkán fordul elő ugyanis, hogy a deviancia egyetlen produkciós vagy percepciós részfolyamatra vagy működésre korlátozódik. Még egyetlen beszédhang artikulációs zavara is gyakorta együtt jár az azonosítási és/vagy differenciálási nehézséggel. A kóros zöngeképzés hatással van a szegmentális és a szupraszegmentális artikulációra egyaránt. Az organikus és pszichés eredetű beszédzavarok, illetőleg a különféle kórképekben tapasztaltak pedig jellemzően több folyamatra hatnak, és akadályozzák, gátolják a szükséges működéseket. Ennélfogva nemkívánatos következményekkel járnak a beszélő egész viselkedésére, s ezáltal a személyiségére nézve is. A kezdetekben „csupán” beszédtervezési és -kivitelezési zavarok negatívan befolyásolhatják magának a nyelvi rendszernek a működését is, és így a felszíni beszédzavarból akár súlyos fokú nyelvi zavar is kialakulhat, gyermekkorban és felnőttkorban egyaránt.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave