Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Hogyan építhetünk a jelekből mondatokat?

Fontos tudomásul vennünk, hogy a rendelkezésre álló eszközök miatt a jelnyelvek eltérő stratégiát alkalmaznak a közlemény megszerkesztésére, mint a hangzó nyelvek. Az auditív-akusztikus nyelveken csakis egymás után vagyunk képesek létrehozni a hangokat, s a hangsorokra legfeljebb valamilyen dallamminta épülhet rá (pl. kérdő hangsúllyal, semlegesen, fenyegetően stb. is elhangozhat ugyanaz a mondat). Ezért nevezzük ezt a kódolási módot szekvenciálisnak (sorozatot alkotónak). Ezzel szemben a jelnyelveknek nem kell ilyesfajta korlátozással szembenézniük, így – hacsak ez formailag valamilyen ők miatt nem válik lehetet-lenné – képesek jelek egybeépítésével szerkezeteket létrehozni, azaz szimultán (egyidejűleg, párhuzamosan) építkezni (Dotter–Holzinger 1995). A jelnyelvek eszközkészletének eltérése az akusztikus nyelvekétől „szemmel látható”: a vizuális csatornából adódóan a gesztikuláris-mimikus kód jut szerephez.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave