Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A tisztán perfektiváló funkció

Az igekötő tisztán perfektiváló funkciójáról akkor beszélhetünk, amikor az igekötős ige jelentéstöbblete az igekötőtlen igéhez képest csak a cselekvés, folyamat befejezettségét fejezi ki. Termékeny képzés esetében a tisztán perfektív funkció a magyarban viszonylag ritka, a perfektiváló funkció gyakran valamilyen akcióminőséggel párosul. Az ír és a megír között nem csak az írás tevékenységének befejezettsége tekintetében van különbség, a megír valaminek a létrehozására, az írás eredményére is utal, tehát rezultativitást is kifejez (rezultatív akcióminőség). További példák: betakarít(ja a termést), felépít(i a házát), kimos(sa az ingét). A tisztán perfektiváló funkció leginkább olyan esetekben érhető tetten, amikor a cselekvés eredményére nincs explicit utalás: becsomagolok, felmosok, kitakarítok, megfőzök. Tiszta aspektuális párként ebben az esetben nem két ige, hanem egy ige és egy igei szerkezet áll egymással szemben: becsomagolok – becsomagolom a ruhámat, felmosok – felmosom a konyhát, kitakarítok – kitakarítom a lakást, megfőzök – megfőzöm az ebédet.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave