Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Vonzatszótár

A Nyelvtudományi Intézet Korpusznyelvészeti Osztályán a morfológiai adatbázis elkészítését követően 2001 nyarán elindult egy olyan munka, amely a lexikográfia és a szintaxis határmezsgyéjén húzódik. Célja egy olyan vonzatszótár adatbázisának létrehozása, amely minden olyan nyelvi információt tartalmaz, amely szükséges lehet a magyar nyelv szintaktikai elemzéséhez, és az egyedi lexikai elemekhez kapcsolódik, azaz nem szóosztályokon működő szintaktikai szabály. Szintaktikai elemzés alatt természetesen számítógéppel végzett elemzést értünk, ami az adatbázisba foglalt nyelvi információk minden eddiginél explicitebb kifejtését kívánja meg. Az adatbázis szóanyagát a Magyar Nemzeti Szövegtár (lásd a 34.6.2. pontban) leggyakoribb 20 ezer szava alkotja. Központi részét az igék adatbázisa alkotja, amely több mint háromezer igei lemmából áll. Az igei adatbázis jelenti az első kísérletet arra, hogy létrehozzuk az igék vonzatkeretét. Az alany és tárgy mellett vonzat1 és vonzat2 néven két további vonzatot kódolunk. A vonzatokat felszíni esetvégződésük szerint, a tematikus szerep megjelölése nélkül tartjuk számon. Az eset mellett az adatbázis tartalmaz megszorító szabályokat is, melyek a mondat főbb összetevőinek (alany, tárgy) jegyeire hivatkoznak (pl. élő alany, absztrakt tárgy stb.) A vonzatkeret mellett feltüntettük a fomondat és az ige komplemenseként szereplő tagmondat közötti koreferenciális viszonyokat is. A főnevek szemantikai kódolásakor a szokásos +élő, +absztrakt, +human stb. mellett olyan jegyeket is alkalmaztunk, mint a +testrész, +mérték, +időegység, +időjárás.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave