Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A MorphoLogic elektronikusszótár-koncepciója

A lexikográfiai kutatás feladatai nem váltak sem egyszerűbbé, sem bonyolultabbá a számítógépes szótárak megjelentével. A hatás más irányban jelentkezik: a gépi szótárak új problémákat hoznak, ugyanakkor pedig a korábban ki nem dolgozott elvek meghonosodását ígérik. Az új eszközök segítségével a mindenkori szótárhasználó munkája lesz, lehet könnyebb. Ehhez viszont a lexikográfiát művelők figyelmét rá kell irányítanunk az elektronikus szótárak kínálta rengeteg, eddig még nagyrészt kihasználatlan számítógépes nyelvészeti lehetőségre. Az „igazi" elektronikus szótárak nem pusztán a papírszótárakéhoz hasonló funkciót látnak el, hanem élnek a számítógép adta, azaz a nyomtatott szótárak által nem megvalósítható lehetőségekkel. Az első osztályba tartozó szótárprogramok – egy lexikográfiától távoli világ analógiájával – a 20. század elején megjelenő gépjárművek egy „ló nélküli lovas kocsira” emlékeztetnek, míg a második kategóriába sorolt és általunk „igazi”-nak nevezett elektronikus szótárak az új elektronikus lexikográfia termékei – a fenti analógiával: a légellenállás és egyéb felhasználói szempontok figyelembevételével tervezett autók világának megfelelői. A tárgyalandó kérdések egy része is szükségszerűen új, hiszen a szótárak célnyelvi lekérdezhetősége, a gépi szóalaktani elemzés aktív jelenléte vagy az eredeti szövegkörnyezetnek a szótár-használatra való közvetlen hatása megvalósíthatatlan és elképzelhetetlen a hagyományos szótárak esetében. Legfontosabb állításunk ebből következik: ezek a kérdések – bár jellegüknél fogva első látásra technikaiaknak látszanak – komoly hatással vannak a lexikográfiai munkára, ezért a szótártan művelőinek is mielőbb meg kell ismerkedniük az itt felmerülő problémákkal és ezek első megoldásaival.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave