Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A Történeti Korpusz

Mint említettük, a korpusznyelvészet magyarországi története az 1980-as évek elejére, az Akadémiai Nagyszótár munkálatainak újraindításához vezethető vissza. Eredetileg 10 millió szövegszó összeállítása szerepelt a tervekben, amelyeket századonként egy-egy, főleg filológusokból álló szakértőbizottság állított össze 16–20. századbeli szövegekből. A terveket sikerült jócskán túlteljesíteni: az úgynevezett Történeti Korpusz ma már mintegy 23 millió szövegszót tartalmaz 1772 és 2000 között keletkezett szépirodalmi, tudományos ismeretterjesztő és publicisztikai művekből, műrészletekből (főbb jellemzőiről l. Pajzs–Váradi 1997). A korpusz minden szava morfológiailag elemzett alakban szerepel. A szövegek feldolgozásánál különleges problémát jelentett a régies helyesírás, illetve az archaikus alakváltozatok kezelése. A ma már nem élő helyesírási alakok kódolására az ún. Prószéky-kódkészlet kiterjesztett változatát használják, amely az alapbetű mellé tett szám segítségével kódolja az illető hang variánsait. A kihalt alakváltozatok kezelésére külön heurisztikus eljárást kellett kidolgozni (Kiss et al. 2001). A korpusz jelenleg már napi használatban szolgálja az Akadémiai Nagyszótáron dolgozó lexikográfusokat. Nyilvános változata a http://www.nytud.hu/hhc  weboldalon érhető el.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave