Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A magyar nyelvtechnológia eredményei a beszéd kezelésében

A nyelvtechnológia eddig bemutatott eredményeit szöveges elemzésekből kaptuk. A számítógépekkel való kommunikáció azonban egyre nagyobb területen alkalmazza az ember számára legtermészetesebb formát, a beszédet. Bizonyos információkat a gép szóban mond el (beszédszintézis), illetve a számítógép megérti az emberi beszédet (beszédfelismerés), és ez alapján végez el mőveleteket (például a jövő ígérete az automatikus hangos gépi tolmács). Ez a terület – a nyelvtechnológiai meghatározást követve – a beszédtechnológia. Itt is kiváló eredményeket mutathat fel a magyar kutatás-fejlesztés. A beszéd mesterséges előállításának kiinduló alapja a szöveg, amit a gép ’felolvas’. A beszéd megértésekor az elhangzó akusztikai jelből kell a gépnek eljutnia a nyelvi formához. A beszédtechnológia alapjainak elsajátításához ajánljuk az érdeklődőknek a „Magyar nyelvi beszédtechnológiai alapismeretek” című multimédiás, interdiszciplináris oktatóanyag (Kovács et al. 2002) tanulmányozását a http://fonetika.nytud.hu  honlap oktatási segédletek fejezetében. A fentieken kívül a beszédtechnológia egyik speciális ága a beszélő személy felismerése a beszéde alapján, amelynek mind a tudományos vonatkozásai, mind a közvetlen gyakorlati felhasználása jelentős. A módszertani megoldások az adott céltól függenek (beléptető rendszerek, információkérés, kriminalisztika), a vizsgálatok sokrétű fonetikai, alkalmazott fonetikai és beszédtechnológiai ismeretet igényelnek (Gósy–Nikléczy 1999).

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave