Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Gépi beszédfelismerés

A gépi beszédfelismerés többcélú lehet: az elhangzott hangsor megfejtése, gépi lejegyzése (kötetlen felismerés), az elhangzott hangsor alapján történő kiválasztás előre meghatározott elemhalmazból (parancsszavas vezérlés, továbbá adott kulcsszó felismerése a hangsoron belül), a beszélő személy felismerése (beszélőazonosítás), a beszélő személy kiválasztása adott csoportból (beszélőkiválasztás). A gépi beszédfelismerés az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül. Mára például a maroktelefonok többségében egyszerű, néhány szó felismerésére alkalmas beszédfelismerő is működik. Igaz, ezek a beszédfelismerők még nem alkalmaznak fejlett nyelvi technológiákat, minden esetben egyszerű minta-összehasonlítást végeznek (a felhasználónak gondosan be kell tanítania a készüléket, be kell mondania minden későbbiekben felismerendő szót). Az igazi áttörés az általánosabban használható gépi beszédfelismerő rendszerek területén valósult meg az utóbbi évek hathatós kutatásának eredményeképpen. A telefonvonalon keresztül bárki által használható úgynevezett nyílt szótáras, beszélő-független, parancsszavas felismerés ma már gyakorlati alkalmazásokban is megjelent (például beszéddel vezérelhető telefonközpont, amelynél a keresett személy nevét kell bemondani, és a központ kapcsolja a melléket.). Sőt, egyes speciális alkalmazásokban, kötött témakörre már a folyamatosan diktált beszéd lejegyzése is jó hatásfokkal megvalósult (röntgenleletező, ami diktálásra lejegyzi a mondott szöveget), igaz, személyfüggő korlátozással. Mindezen új beszédfelismerési technológiák a különböző nyelvészeti ismeretek és eljárások, valamint a statisztikai módszerek intenzív kombinálásával jöttek létre. Ilyen, nyelvi technológián alapuló új vívmány például a nyílt szótáras bővíthetőség, vagyis az, hogy a gépi beszédfelismerő szótára egyszerű szövegbevitellel bővíthető (nem kell hanggal tanítani). Ezt egyrészt az teszi lehetővé, hogy a korszerű rendszerekben a beszédfelismerés beszédhang alapú (nem a teljes bemondott mintát hasonlítják össze), másrészt az, hogy a magyar nyelvre is elkészült a kiejtési szabályok alapján működő automatikus fonetikus átíró program (Mihajlik et al. 2002). Eszerint minden egyes beszédhangnak van egy vagy több modellje a rendszerben tárolva, ezek sok esetben figyelembe veszik a különböző koartikulációs folyamatok hatását is. Az új szó bevitelénél elő kell állítani a szó fonetikus átiratát, és ez képzi le a szót beszédhangok sorozatává, amit a felismerő tárolt beszédhang-modellek segítségével felismer.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave