Sólyom Réka

A mai magyar neologizmusok szemantikája


Célstruktúra és jóváhagyó struktúra

A fentiekhez érdemes hozzávenni a célstruktúra és a jóváhagyó struktúra fogalmát (Tolcsvai Nagy 2001a: 48): a közlő és a befogadó az interakció során létrejövő megnyilatkozást mint célstruktúrát összeveti az általa konvencionálisnak tekintett (konvencionálisként elsajátított) jóváhagyó struktúrával. Sok esetben elképzelhető, hogy csak részleges megfelelés van a jóváhagyó struktúra és a célstruktúra között; nem is feltétlenül szükséges, hogy a kettő teljesen lefedje egymást: minél jobban különbözik egy struktúra a prototípus jellemzőitől, annál kevésbé valószínű, hogy beleolvad a kategóriába (Langacker 1987: 69). Másrészt viszont tény, hogy minél közelebb áll egymáshoz a célstruktúra és a jóváhagyó struktúra, annál gyorsabban történik meg a jóváhagyás.

A mai magyar neologizmusok szemantikája

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 426 5

A kötet a mai magyar nyelvben megjelenő neologizmusok szemantikai felépítését vizsgálja funkcionális-kognitív keretben. A szerző megadja a neologizmus több szempontú definícióját, eszerint a neologizmus olyan újszerű szerkezeti felépítésű nyelvi jelenség, melynek egy adott közlő és/vagy egy adott befogadó adott szituációban előzetes (vagy ilyen hiányában előzetesként értelmezett) tapasztalataihoz, ismereteihez és az ezekből fakadó elvárásaihoz viszonyítva újszerű jelentést és/vagy újszerű stílust tulajdonít. A neologizmusnak nevezett jelenségek a közlő-befogadó viszonyában, a nyelvhasználat során válnak jellemezhetővé, létrejöttükben és értelmezésükben változatos mentális és kognitív nyelvhasználói stratégiák érvényesülnek.

A dolgozat bemutatja a neologizmusok szemantikai szerkezetében szerepet játszó jelenségeket (metonímia, metafora, fogalmi integráció), majd tizennégy olyan, szinkrón szempontból aktívan létező neologizmus szemantikai szerkezetét tárja fel, amelyekkel kapcsolatban a nyelvhasználóknak konkrét, "hétköznapi" tapasztalata van. A nyelvhasználóknak egy-egy neologizmushoz fűződő viszonyát, a vizsgált szó (fel)ismertségét, szemantikáját segítenek feltárni a több mint 1200 adatközlő részvételével 2008 és 2011 között végzett kérdőíves felmérések, melyek eredményeit a szerző beépíti az elemzésekbe.

Sólyom Réka a Károli Gáspár Református Egyetem BTK Magyar Nyelvtudományi Tanszékének oktatója, az ELTE-n működő Stíluskutató Csoport tagja. Jelen kötet az ELTE Nyelvtudományi Doktori Iskolájában megvédett doktori disszertációjának átdolgozott változata.

Hivatkozás: https://mersz.hu/solyom-a-mai-magyar-neologizmusok-szemantikaja//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave