Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


Közügynökségek

Az 1999. évi 300. sz. törvény foglalkozott a közügynökség fogalmával (Agenzia pubblica). A minisztériumok a reformmal új eszközt kaptak az operatív tevékenység végzésére és a technikai jellegű problémák megoldására. Összesen 12 központi szintű közügynökség jött létre, amelyeket a minisztériumok, illetve a Számvevőszék munkatársai ellenőriznek, ugyanakkor az ügynökségek a kormányzat által meghatározott általános politikai irányelveken és a minisztériumok által megszabott konkrét célok keretein belül teljes operatív autonómiát élveznek. Egyes ügynökségeknek önálló jogi személyisége van, mások az adott minisztérium vagy más szerv struktúráját alkotják. A később ismertetett független hatóságoktól eltérően az ügynökségek szigorú kormányzati ellenőrzésnek vannak alárendelve. A dirigenza pubblicahoz tartozó menedzservezetőket, a főigazgatókat az államfő nevezi ki a Minisztertanács javaslatára, miután kinevezésükbe az adott reszortot irányító miniszter is beleegyezett. Az ügynökségek személyzetére hasonló szabályok vonatkoznak, mint a minisztériumok és más közigazgatási szervek dolgozóira, tehát rájuk is vonatkoznak a nemzeti szinten megkötött kollektív szerződések. Mindegyik ügynökség valamelyik reszort alá tartozik.

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave