Szamel Katalin, Balázs István, Gajduschek György, Koi Gyula (szerk.)

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása


A személyzetpolitika rendszere

A német közszolgálat rendszerét a történelem nagymértékben formálta. A porosz majd német közszolgálat mintaértékűnek számított a régióban. Ennek hitelét azonban bizonyos értelemben aláásta a náci Németország hivatali rendje, amely a poroszos drillt a korlátlan pártbefolyással egyesítette, katasztrofális következményekkel. Alighanem ennek tudható be, de talán a kommunista német államberendezkedésre adott reakcióként is értelmezhető, hogy a német Alkotmány egészen szokatlan részletességgel foglalkozik a közszolgálat alapelveivel és alapintézményeivel. Ez azt is jelenti, hogy számos szabály csak kétharmados többséggel változtatható meg, ami általában hiányzik, s ha meglenne sem feltétlenül nyúlnának e szabályokhoz. Az Alkotmány 33. §-a mondja ki a vallási, politikai, faji, nemi megkülönböztetés tilalmát, majd külön, annak 2. és 3. bekezdésében is megerősíti ezt a közhivatal vállalásával kapcsolatban, amelyet kizárólag az alkalmasság alapján lehet betölteni. Az 5. bekezdés pedig úgy rendelkezik, hogy a közszolgálatot a „hagyományos” elvek szerint kell szabályozni, amely tehát egyértelműen a náci idők előtti, Max Weber által is részletesen leírt közszolgálati rendre utal. E jogelvek Derlien (2008. 182.) szerint különösen a következők:

Az Európai Unió tagállamainak közigazgatása

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 612 1

A kötet célja a 27 EU-tagállam közigazgatási rendszerének komparatív irányultságú bemutatása. E nagy volumenű vállalkozás - a benne rejlő összes nehézség ellenére - lehetőséget ad arra, hogy ne csak a közigazgatás valamely részterületéről kaphasson az olvasó információkat, hanem az egyes államok teljes közigazgatási rendszerei saját hazai történelmi és politikai kontextusukban nyerhessenek megvilágítást, s ez a tárgyalásmód teszi lehetővé a rendszerek egymással való egybevetését, és fejlődési tendenciáik érzékeltetését is.

A vállalkozás legnagyobb erénye teljeskörűségében és összehasonlító jellegében rejlik, mivel ilyen irányú kutatás még a legfejlettebb közigazgatásokat tömörítő OECD és IIAS keretei között sem folyt az elmúlt két évtizedben. A tizenöt szerző harminc tanulmányát bibliográfiák, részletes tartalomjegyzék valamint számos ábra és táblázat teszi még használhatóbbá.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szamel-balazs-gajduschek-koi-az-europai-unio-tagallamainak-kozigazgatasa//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave