Tóth Tihamér

Az Európai Unió versenyjoga


5. Összefoglalás

  1. A 106. cikk, szemben a sokban hasonlatos 37. cikkel, még ma is praktikus jelentőséggel bír: egyrészt a szolgáltatások terén lassabban halad az állami szerepvállalás visszaszorulása, másrészt a közszolgálati kivétel valószínűleg mindig is aktuális rendelkezés marad.
  2. A 106. cikk mind a vállalati, mind a tagállami versenyjoghoz kötődően tárgyalható. Címzettjei egyszerre a vállalkozások és a tagállamok. Az (1) bekezdés a tagállamok kezét megkötő versenyjogi effet utile szabályt specifikálja a kizárólagos vagy különleges jogú, illetve állami vállalkozások körére. A (2) bekezdés gazdasági jellegű közszolgáltatások esetén komoly megszorításokkal ugyan, de lehetőséget ad mind a vállalkozások, mind a tagállamok számára az uniós versenyszabályoktól való eltérésre.
  3. A 106. cikk hasonló célt szolgál, mint számos közös piaci liberalizációs irányelv. Könnyebbség a Bizottság számára, hogy e cikk alapján úgy alkothat a cikk (1) bekezdését specifikáló jogot (irányelvet), hogy tulajdonképpen kikerülheti a tagállamokat – e fegyverrel azonban régóta nem élt, vélhetően annak „demokratikus defficitje” miatt. A cikk tagállami bíróságok előtt is hivatkozható.

Az Európai Unió versenyjoga

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 613 8

„A hét évvel ezelőtt megjelent mű új kiadása az európai versenyjog újabb fejleményeivel felfrissítve tartalmaz a vállalkozók számára olyan fontos tudnivalókat, mint az autósoknak a KRESz. …Az uniós versenyjoggal foglalkozni két okból sem haszontalan: egyrészt a magyar versenytörvény is jelentős részben az uniós fejleményeket követi …, másrészt az Európai Unió belső piacán tevékenykedő vállalkozásoknak az uniós játékszabályokat ismerniük elengedhetetlen.” – részlet Vörös Imre ajánlójából.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-az-europai-unio-versenyjoga//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave