Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Az Európai Parlament

Az Európai Parlament szerepe és hatásköre az 1980-as évektől fogva folyamatosan nőtt, a Lisszaboni Szerződés pedig minden korábbinál nagyobb jogköröket biztosított számára. A korábbi együttdöntési eljárás nevének „rendes jogalkotási eljárás”-ra való változtatása is jól kifejezi, hogy végleg fontos és megkerülhetetlen szereplővé vált az uniós politikák elfogadásában és alakításában. Mennyiségileg ez a szerződésekben rögzített mintegy 120 ügykör mintegy háromnegyed részét érinti közvetlenül, minőségileg pedig olyan kiemelkedő súlyú témákat, mint például az új gazdaságirányítási rendszerre vonatkozó jogszabályok, vagy a klíma-energia csomag. A megnövekedett felelősség és részleges funkcióváltás a pénzügyi-gazdasági válság hatásával kiegészülve komoly változásokkal járt mind az EP belső működését, mind a többi uniós intézménnyel és a tagállamokkal való együttműködést illetően. Az uniós politikák szempontjából a legfontosabb ezek közül a jogalkotás átalakulása, hiszen ennek az EP-n belül zajló érdemi része a plenáris ülésekről a szakbizottságokba került. Ezzel párhuzamosan tovább nőtt a különféle informális csatornák szerepe, és a valódi megállapodások az ún. „trilógusokon” jönnek létre a soros elnökség, a Bizottság és az EP szűk körű egyeztetésein. Ez egyszerűbbé teszi a kompromisszumos megoldások kidolgozását, de értelemszerűen kevesebb formális kontrollal, valamint az első olvasatos megállapodások arányának látványos növekedésével jár. A tagállami és az uniós szakpolitikák a korábbinál jóval intenzívebb kapcsolatát jelzi, hogy miniszterek, sőt kormányfők is rendszeres meghívottá váltak az EP illetékes bizottságaiban vagy akár a plenáris üléseken. Az intézményközi dinamika alakulását jól mutatja az EP–EB keretmegállapodások mindenkori tartalma, 2010 óta az EB elsőként az EP-nek nyújtja be új jogszabályjavaslatait. Összességében világosan látható, hogy az EP következetesen törekszik saját hatáskörének még a Lisszaboni Szerződésben rögzítettnél is szélesebbé tételére. Ennek legfrisebb példája az EB új elnökének 2014-es megválasztását övező polémia.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave