Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A termékpiac

A Bizottság és a Bíróság a termékpiac meghatározása során a keresleti helyettesíthetőségből vagy felcserélhetőségből indul ki: vagyis azt vizsgálja, hogy a fogyasztók mennyiben tekintenek adott termékeket egymás helyettesítőinek a termékek fizikai jellemzőire, árára, minőségére és szándékolt felhasználási céljára figyelemmel.173 A keresleti (fogyasztói) oldalon ezért a keresztrugalmasság elemzése szükséges. Például a csokoládégyártók esetében a fő kérdés az lehet, hogy a különböző csokoládéfajták (tejcsokoládé, fekete csokoládé, különféle ízesített csokoládék) ugyanahhoz a piachoz tartoznak-e. Ennek kapcsán az merülhet fel, hogy vajon „A” csokoládéfajta rendszeres fogyasztói más csokoládéfajtára térnek-e át, ha „A” csokoládéfajta ára tartósan 5–10%-kal emelkedik. Ha elegendő számú fogyasztó oly mértékben váltana „B” csokoládéfajtára, hogy az „A” csokoládéfajta árának emelése már nem lenne kifizetődő a gyártó számára a keletkező forgalomkiesés miatt, úgy az érintett termékpiac legalább „A” és „B” csokoládéfajtából áll. A teszt ezután folytatható további csokoládéfajtákkal, annak érdekében, hogy az érintett termékpiac „szélessége” is megállapítható legyen.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave