Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Árdiszkrimináció

Az EUMSZ 102. cikke második mondatának b) pontja kifejezetten nevesíti a visszaélések körében azt az esetkört, amikor az erőfölényes vállalkozás egyenértékű ügyletek esetén eltérő feltételeket alkalmaz az üzletfelekkel szemben, „ami által azok hátrányos versenyhelyzetbe kerülnek”. Árdiszkriminációról akkor beszélünk, ha a termékeket olyan különböző árakon értékesítik, amelyek nem kapcsolódnak eltérő előállítási költségekhez, vagyis abban az esetben, ha ugyanazt a terméket különböző, költségfüggetlen árakon értékesítik és abban az esetben is, ha különböző termékeket azonos áron értékesítenék, bár tényleges költségvonzatuk eltérő. A diszkrimináció lehet földrajzi, amikor a vállalkozás eltérően árakat alkalmaz egyes helyi piacokon és elszigeteli ezeket a piacokat azért, hogy megakadályozza köztük a viszonteladást. Az árdiszkrimináció versenyjogi elemzése tekintetében lényeges, hogy az nem minden esetben vezet feltétlenül a piaci verseny csorbulásához: sőt adott esetben éppen ez teszi képessé a vállalkozást arra, hogy termelését növelje (például amennyiben egy vasúti szállító kedvezményes árú jegyek segítségével többet tud eladni egyes célcsoportoknak). Az árdiszkrimináció vádja esetén tehát igen széles körű közgazdasági és jogi analízis szükséges bármiféle esetleges visszaélés megállapításához.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave