Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Szükségesség

Széles körű gazdasági, szociális, és politikai elemzésre van szükség ahhoz, hogy a bíróság meg tudja állapítani, szükséges-e a versenykorlátozás fenntartása az adott formában az általános gazdasági érdekű szolgáltatás biztosításához, mert a verseny „[…] jogilag vagy ténylegesen […] akadályozza” vagy akadályozná a szolgáltató működését. A szükségesség követelménye egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy a kizárólagos vagy különleges jog, azaz másként szólva a verseny korlátozása nélkül az általános gazdasági érdekű szolgáltatást nem lehetne nyújtani. Az Európai Bíróság e körben nem azt vizsgálja, hogy a cél eléréséhez a választott módszer (a versenykorlátozás) a leginkább megfelelő-e, hanem azt, hogy történt-e nyilvánvaló hiba az adott intézmény döntési mechanizmusában az intézkedés meghozatalakor. A már említett – Macrotron, Merci Convenzonali – esetekben a Bíróság részletesen elemezte, hogy szükséges volt-e a monopólium a szolgáltatás fenntartásához, az 1991-es RTT ügyben450 pedig arra jutott, hogy a telefonszolgáltató működéséhez nem szükséges a telefonkészülékekre vonatkozó szabványok megállapításának joga. Ebben a körben évtizedek óta vezető precedens a Corbeau ügyben451 hozott döntés. Még a postai liberalizáció első tétova lépései előtt egy belga jogszabály kizárólagos jogokkal ruházta fel a belga postát mindenféle küldemény összegyűjtésére, továbbítására és kézbesítésére. Paul Corbeau ugyancsak levél és egyéb küldemények kézbesítésére vállalkozott Liége-ben és környékén, de speciális szolgáltatásokkal: a küldeményekért futárok mentek; a következő nap déli 12 óráig kézbesítettek Liége-ben; a küldemények címzettjét útközben meg lehetett változtatni. Amikor Paul Corbeau-t büntetőeljárás hatálya alá vonták a postai monopólium megsértéséért, azzal védekezett, hogy a belga posta monopoljogát jóváhagyó jogszabály az EUMSz 106. cikkébe ütközik. A Bíróság ezúttal megállapította, hogy a 106. cikk (1) és (2) bekezdését együtt kell értelmezni (14. bekezdés): „Az utóbbi rendelkezés lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy azon vállalatokat, amelyeket általános gazdasági érdekű szolgáltatás ellátásával bíztak meg, olyan kizárólagos jogokkal ruházzanak fel, amelyek annyiban meggátolhatják a szerződés versenyszabályainak alkalmazását, amennyiben más gazdasági szereplőkre vonatkozóan a verseny korlátozása vagy éppenséggel mindenféle verseny kizárása szükséges ahhoz, hogy biztosítható legyen azoknak a különös feladatoknak a megvalósítása, amelyekkel a kizárólagos jogokat birtokló vállalkozásokat bízták meg.”452 A Régie des Postes, a belga posta érvelése szerint tehát Corbeau tevékenysége a belga posta „gazdasági egyensúlyát”,453 másként szólva a keresztfinanszírozásra alapuló gazdasági modelljét borította (volna) fel.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave