Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Az állami és a magánszektor közötti fejlesztési, illetve szolgáltatási együttműködés (Public Private Partnership)

A Public Private Partnership (PPP) a köz- és magánszféra olyan együttműködését jelenti, amelyben a közfeladathoz kötődő tervezési, építési, működtetési és finanszírozási feladatokat az állam a megszokottnál nagyobb mértékben, ugyanakkor komplexebb módon bízza a magánszektorra. A PPP típusú együttműködések általános jellemzője a viszonylag hosszú – 20–30 éves – időtáv, így a magánszféra nemcsak az infrastruktúra létrehozásában vállal szerepet, hanem a közszolgáltatás nyújtásának felelőssége is rá hárul, továbbá – legalább részben – a magánszféra szerepet vállal a projekt finanszírozásában is. A PPP az Európai Unió egyes régi tagállamaiban már évtizedekre visszanyúló hagyományokkal rendelkezik. Az európai közösségi jogalkotók is egyre gyakrabban foglalkoznak a PPP-vel, elsősorban persze abból a szempontból, hogy szükség van-e valamilyen közösségi szintű jogalkotásra annak érdekében, hogy e konstrukciók esetében is biztosított legyen a tiszta verseny, az átláthatóság, és nem utolsósorban a közpénzek felhasználásának nyomon követése. A közösségi jogi szabályozás jelenleg nem fedi le a PPP valamennyi szóba jöhető konstrukcióját. Bizonyos konstrukciók a közbeszerzési irányelvek hatálya alá tartoznak, míg mások nem, és így nem is vonatkozik rájuk közösségi jogi szabályozás (legfeljebb a közösségi jog általános elvei). A közösségi jogalkotók azonban felismerték azt, hogy a jogi szabályozás hiánya adott esetben nehezítheti, vagy akár el is lehetetleníti egyes PPP-konstrukciók megvalósítását. Annak érdekében, hogy e szabályozási hiány ne akadályozhassa a magánszféra bevonását fontos projektek megvalósításába, az Európai Bizottság Zöld Könyvet készített a PPP-ről.557 A Zöld Könyv alapján lefolytatott konzultációt követően a Bizottság 2005. november 15-én elfogadott egy közleményt az állami és a magánszektor közötti fejlesztési, illetve szolgáltatási együttműködésről, valamint a közbeszerzésre és a koncesszióra vonatkozó közösségi jogról.558 A Zöld Könyv alapján lefolytatott konzultáció egyik fő megállapítása az volt, hogy a hatályos szabályok alapján a tagállamok nem tudják kezelni az ún. intézményesített PPP konstrukcióját, vagyis azt a helyzetet, amikor a közszolgáltatást nyújtó vállalkozás az állami szerv és a magánpartner közös tulajdonában áll. A Bizottság e kérdés tisztázására egy önálló szabályozás kialakítása helyett elegendőnek tartotta egy értelmező közlemény559 elfogadását, amelyet ki is adott 2008. február 5-én. A Közlemény bemutatja, hogy a Bizottság szerint hogyan kell alkalmazni a közbeszerzésekre és koncessziókra vonatkozó közösségi rendelkezéseket PPP létrehozása és működtetése esetén.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave