Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A költségvetési politikához kapcsolódó kritériumok

A tagállamok költségvetési politikájára vonatkozóan két követelményt határozott meg az EUSZ, illetve az annak részét képező, a kérdéssel foglalkozó jegyzőkönyv.617 Ezeket – tartalmuk változatlanul hagyása mellett – az Európai Unió működésére vonatkozó lisszaboni szerződés és az utóbbi jegyzőkönyvei váltották fel. Az egyik szerint a GDP-hez mért bruttó adósságállomány nem haladhatja meg annak 60%-át. Gazdasági ésszerűség nem támasztotta alá a 60%-os kritériumot, akár azt is mondhatnánk, hogy meghatározása önkényes volt. Pontosabban önkényes volt annyiban, amennyiben az EUSZ tárgyalása idején ennyi volt az EK-ban az adósság átlagos mértéke.618 Az adósság mértékével azért foglalkozott az EUSZ a kritériumok között, s azért nem korlátozódott kizárólag a folyó költségvetési hiány mértékére, mert nagy felhalmozott adósság esetén a közszférát könnyebben érhetik gazdasági megrázkódtatások, és a pénzpiacok inkább hajlanak arra, hogy megkérdőjelezzék szilárdságát. A lisszaboni szerződés továbbra is megengedi azt, hogy az adósság GDP-hez viszonyított mértékét meghaladják, amennyiben „az arány jelentős mértékben és folyamatosan csökkent, és elért egy, a referenciaértékhez közeli szintet” [EUMSZ 126. cikk (2) bekezdés b) pont]. Sem az EUSZ, sem a Lisszaboni Szerződés nem határozta azonban meg, mit jelentenek a „jelentős mértékben”, illetve a „referenciaértékhez közeli” szavak a fenti fordulatban. Ugyanakkor a Lisszabonban elfogadott megállapodás az EUSZ-nál mégis pontosabb annyiban, amennyiben immáron nem a referenciaértékhez történő közelítést, hanem az ahhoz közeli szint elérését kívánja meg. Amikor az EUSZ létrehozta a gazdasági és monetáris unió jogi alapját, annak kellőképpen rugalmasnak, ha úgy tetszik többértelműnek kellett maradnia annak érdekében, hogy ne korlátozza a politikai döntéshozókat abban, kik kerülhetnek be a monetáris unió harmadik szakaszába, az euróövezetbe.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave