Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A jogi szabályozás továbbfejlesztése

Nyilvánvaló volt, hogy bár az előbbi lehetőség csábító, „könnyű álmot ígér”, de veszélybe sodorhatja az EU további fejlődését, visszavetheti azt, ami – figyelemmel egyebek mellett az elmúlt évek EU versenyképességi nehézségeire, jogalkotási, majd szuverén adósság-válságára – további kétségeket okozhat a szervezet távlatait illetően. Nem férhetett kétség ahhoz, hogy az EU – ha súlyos szülési fájdalmak mellett is – az utóbbit fogja választani és megpróbál úrrá lenni a nehézségeken. Pontosan ez is történt. Az már külön kérdés volt, vajon a görög adósságválság „menedzselhetősége” olyan feltételekkel történik, ami a kilábalást lehetővé teszi vagy olyan halmozott adósságot eredményez, ami tartósan kilátástalan helyzetbe hozza Görögországot. Márpedig aligha működőképes az, ha évtizedekre megfosztanak egy országot a gazdaság fejlődésében és a jólét fokozatos növekedésében testet öltő perspektívától. Négy évvel a válság kezdete után úgy tűnik, hogy sikerült konszolidálni a görög gazdaságot, csökkenteni a költségvetési hiányt, elérni, hogy a piac elfogadható kamattal megvásárolja az államkötvényeket, még ha kérdéses is maradt, milyen termelő beruházások fognak Görögországba érkezni. Ugyancsak kérdéses, hogy a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályainak megszigorítása elegendő lesz-e hasonló válságok elkerüléséhez vagy csak ahhoz, hogy a korábbi puha rendszert egy valamivel szigorúbb váltsa fel.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave