Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Irányelv a fogyasztói jogokról

A fogyasztók jogairól szóló 2011/83 irányelv703 a meglévő uniós fogyasztóvédelmi jogszabályok egyszerűsítését és kiegészítését célzó felülvizsgálatának eredménye. Az egyszerűsítést az új irányelv számos részterületet felölelő jogszabály egybefoglalásával kívánja megoldani, amelynek eredményeképpen egyes szabályokat hatályon kívül helyez.704 A meglévő joganyag kiegészítése és korszerűsítése azért volt szükséges, mert a fogyasztói jogok uniós szabályozása minimumharmonizáció keretében valósult meg, engedve a szigorúbb, azaz a fogyasztók védelmét magasabb szinten biztosító tagállami szabályok megtartását. Ez összességében oda vezetett, hogy az Unión belül valójában széttagolt szabályozás jött létre, amely a határokon átnyúló kereskedelmet folytatni kívánó vállalkozások számára megnehezítette a szabályok betartását. A Bizottság érvelése szerint a „széttagoltság belső piacra vonatkozó következménye, hogy a vállalkozások idegenkednek a határokon túli értékesítéstől, ami viszont csökkenti a fogyasztók jólétét. Ha a fogyasztók nem jutnak versenyképes határon túli ajánlatokhoz, akkor nem tudják teljes mértékben kihasználni a belső piac nagyobb választékban és kedvezőbb árakban megnyilvánuló előnyeit. A fogyasztók bizalmatlanok a határon túli vásárlásokat illetően.”705 Az új irányelv ezért a fogyasztók számára szerződéses jogokat biztosító uniós joganyagot – üzlethelyiségen kívül kötött szerződésekről szóló 85/577/EGK irányelv, a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről szóló 93/13/EGK irányelv, a távollevők között kötött szerződésekről szóló 97/7/EK irányelv, a fogyasztási cikkek adásvételéről és a kapcsolódó jótállásról szóló 1999/44/EK irányelv – felülvizsgálta és egyetlen horizontális jogi aktusba foglalva a közös vonatkozásokat rendszerezett formában szabályozza. Az egységes szabályozás így felváltja és korszerűsíti a korábbi több elemből álló szabályozást, feloldja az ellentmondásokat és pótolja a hiányosságokat.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave