Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Kollíziós jog

A tagállamokban alkalmazandó kollíziós, illetve joghatóságra vonatkozó szabályok összeegyeztethetőségét több norma is szolgálja. Ilyen a szerződéses kötelezettségekre alkalmazandó jogról szóló 593/2008/EK rendelet (ún. Róma I. rendelet),1026 a szerződésen kívüli kötelmi viszonyokra alkalmazandó jogról szóló 864/2007/EK rendelet (ún. Róma II. rendelet).1027 Mindkét rendelet célja, hogy a szerződésekre és a szerződésen kívüli kötelmekre alkalmazandó jogra vonatkozó szabályok egységesítésével az Európai Unió tagállami bíróságai azonos szabályrendszert alkalmazzanak. A „forum shopping” így elkerülhetővé vált az Unióban. A Róma I. rendelet rögzíti a jogválasztás szabadságát. Polgári és kereskedelmi szerződésekre kell alkalmazni, amikor különböző országok joga között kell választani. A jogválasztásnak kifejezettnek vagy a szerződés rendelkezéseiből egyébként megállapíthatónak kell lennie. A felek közös megegyezéssel bármikor megváltoztathatják a szerződésre alkalmazandó jogot. A felek harmadik nem EU-tagállamra vonatkozó jogválasztása nem sértheti az uniós jogot. A rendelet szabályozza, hogy jogválasztás hiányában milyen jogot kell a szerződésre alkalmazni. A rendelet az alkalmazandó jog kapcsán azonban kimondja, hogy a felek által választott jog nem zárja ki az eljáró bíróság országának joga szerinti imperatív szabályok, azaz az adott államban közérdek szempontjából döntő jelentőségűnek ítélt alkalmazását.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave