Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Polgári igazságügyi együttműködés az Európai Unióban – jövőbeni szabályozási elképzelések

A polgári igazságügyi együttműködés 1999 óta a joghatóságra, az alkalmazandó jogra és az elismerésre és végrehajtásra összpontosított és a tagállami eljárásjogok közelítésére, illetve uniós eljárásokkal történő kiváltására törekedett. A jogalap letisztulása egyre inkább a belső piac kialakításától való függetlenedést és a terület teljes önállósulását jelentette. A 2008–2009-es pénzügyi válság azonban ezt a tendenciát megfordítani látszik. Az elmúlt évek minden egyebet maga alá rendelő uniós célkitűzése, Európa versenyképességének javítása és általában az egységes piac megerősítése, a polgári igazságügyi együttműködést is ennek szolgálatára rendeli. Az ún. Igazságszolgáltatás a növekedésért c. programban1036 a határon átnyúló viták hatékony rendezése, az eljárási szabályok közelítése és egységesítése, az ítéletek az EU-n belüli szabad mozgása, az eredményes végrehajtás, követelésbehajtás és felszámolás mind Európa gazdasági ütőképességét javító eszközökként és nem attól elkülönült saját szabályozási elképzelések mentén haladó területekként jelennek meg. Az Európai Tanács a szabadság, biztonság és jog érvényesülése térségére vonatkozó stratégiai iránymutatásai a polgári igazságügyi együttműködés körében konkrét célokat nem nevesít, azt továbbra is a versenyképesség javítására rendelt politikának tekinti vagy ismét önálló célterületként azonosítja.1037

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave